Ucuz uçak bileti nasıl bulunur?

Uçak yolculuğu artık hepimiz için olağan. Pek çoğumuz yurt içinde dahi hız, konfor ve fiyat kriterlerini göz önünde bulundurarak uçağı tercih ediyoruz. Yurt içindeki pek çok nokta için uçak bileti fiyatları artık otobüs fiyatları ile neredeyse aynı. Hatta kampanyaları kollayarak daha ucuza bile uçak bileti bulmak mümkün.uçak

Bu işin bir de yurt dışı ayağı var tabii. Yurt dışı uçak biletlerinin fiyatları rotaya göre değişiklik gösterebiliyor lakin yine de ucuz uçak bileti bulmak mümkün. Ancak bunun için dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var.

Öncelikle planlı olmanız şart. Bir hafta sonra gitmeye karar verdiğiniz yer için ucuza bilet bulmanız pek mümkün değil. Bazı durumlarda son dakika biletleri de uygun fiyatlı olsa da genele yayabileceğimiz bir kural değil. Havayollarının her uçuş için belli sayıda promosyonlu bileti vardır. Biletinizi erken alarak bu promosyonlu biletlerden faydalanabilirsiniz. Bu yüzden seyahatinizi ne kadar erken planlarsanız o kadar karlı çıkarsınız.

Eğer seyahat engeliniz yoksa ya da bana mevsim fark etmez diyenlerdenseniz doğru zamanları kollayarak ucuz uçak bileti bulabilirsiniz. Nasıl mı? Bayram, yılbaşı, festival gibi günlerin hemen ardından ucuz uçak biletleri piyasaya sürülür. Böyle günlerin hemen ardından gideceğiniz noktaya uygun fiyatlı uçak bileti bulabilirsiniz. Ancak burada dikkat, eğer bu tarihlerde gitmek isterseniz uçak bileti fiyatları normalden de pahalı olur. Bu veriyi hem ülkemizdeki hem de yurt dışındaki bayram günleri için dikkate almalısınız. Uçmayı tercih ettiğiniz günler de yine ucuz uçak bileti bulma ihtimalinizi arttırıyor. Haftaiçi uçmayı tercih ederseniz daha ucuz bilet bulabilirsiniz.

Ucuz uçak bileti bulmak için aktarmalı uçuşlardan faydalanabilirsiniz. Yakın mesafelerde tahammül edilmeyecek bir uygulama olsa da uzun uçuşlarda oldukça kar etmenizi sağlayabilir. Bunun için Hangisi.net gibi internetten uçak bileti hizmeti veren siteler üzerinden sorgulama yapabilirsiniz. Bu sitelerin bir diğer avantajı da uçak biletlerini bazen havayolunun kendisinden daha ucuza satması. Çok büyük bir fark olmasa da yine de daha ucuza bilet bulabilirsiniz.

Low cost havayolları da ucuz uçak bileti bulmak için bir diğer seçenek. Low cost havayolları koltuk dışındaki her şeye ekstra ücret alır. Yani size bilet olarak sadece koltuk satar. Bagajınız, yeme içme gibi geriye kalan her şey ekstra ücrete tabidir. Kısa süreli bir iş seyahate çıkıyorsanız ve bagajınız yoksa tercihleriniz arasında olabilir.

Havayollarının belli dönemlerdeki kampanyalarını takip etmek de ucuz uçak bileti bulmak için bir yöntem. Havayolu şirketlerinin mail gruplarına üye olarak bültenlerini takip edebilirsiniz. Özellikle seyahat engeli olmayanlar oldukça avantajlı kampanyalardan faydalanarak diledikleri yerlere uçabilirler.

Merve Mumcu

Gezginler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir