Dünyanın En Derin Sualtı Mağarası Keşfedildi

Çek Cumhuriyeti’nde,  ülkenin doğu kesiminde,  sular  altında kalmış kireçtaşından oluşan derin bir mağara keşfedildi.  Hranická Propast  adı verilen mağara en az 404 metre derinliğinde ve dünyanın şu ana kadar bilinen  en derin sualtı mağarası.  Daha   önceki rekor kuzeydoğu Roma’da bulunan  Pozzo del Merro düdenine aitti,  ancak Hranická Propast  bu rekoru  yaklaşık  12 metre ile kırmış oldu.

Marcin Jamkowski
Fotograf: Marcin Jamkowski

Bu keşif için finansal desteği sağlayan National Geographic tarafından verilen bilgilere göre,  keşif Çek-Polonya ekibi tarafından kullanılan   uzaktan kumandalı bir aracın  mağaranın en derin bölgelerine  ulaşması ve  aracın üzerindeki   göstergenin derinliği bildirmesi ile  27 Eylül 2016’da gerçekleşti.

Keşif ekibinin lideri,    Polonyalı ünlü  dalgıç  Krzysztof Starnawski   National Geographic’e verdiği demeçte  “Uzaktan kumandalı aracın konuşlanmasından hemen önce 200 metre derine  tüplü dalış yaptım  ve robotun takip etmesi için  yeni bir hat oluşturdum.  Amacımız  uzaktan kumandalı araca mağaranın en derin kısmına ulaşması için iyi bir başlangıç vermekti”  dedi.   Starnawski, ayrıca, “Biz ölçümlerin yüzde 100 doğru olduğundan  eminiz” diye belirtti ve  aracın göstergesinin  çok yakın zamanda belgelenmiş ve onaylı  olduğuna işaret etti.

Hranicka Propast
Keşif ekibi uzaktan kumandalı aracı mağaranın dibine göndermek için hazırlanıyor.

Mağara 404 metreden  daha derin de  olabilir.

Keşif ekibinden Polonyalı fotoğrafçı  Marcin Jamkowski  “Biz yukarı çıkmaya karar verdiğimizde  uzaktan kumandalı aracın  altında  siyah bir  uçurum vardı”  şeklinde açıklama yaptı.  “Bulunduğumuz yer  ağaçlar, kütükler, dallar ile doluydu,  uzaktan kumandalı aracın  fiberoptik kablosunun bir yerlere dolanmasını  istemedik” diye belirtti. Jamkowski  ayrıca  “Bu derinlikleri keşfetmek için uzaktan kumandalı araçlara güvenmek zorundayız, çünkü bu derinlikler insan dalgıçlar için güvenli sınırın çok ötesinde” dedi.

Starnawski, mağaradaki  koşulların dalışı zorlaştırdığını,  suyun   yaklaşık  15 santigrat derece olduğunu ve  içerdiği   minerallerin  ekipmanlara ve suya maruz kalan  cilde zarar verebildiğini belirtti.

Krzysztof Starnawski
Krzysztof Starnawski 205 m dalışından sonra 5 saat süren decompression sırasında

National Geographic’in  verdiği bilgilere göre ise,  Starnawski  mağarayı neredeyse yirmi yıldır inceliyordu,  yıllar içinde  giderek derinleşen  bir dizi dalış gerçekleştirdi.  Sonuç olarak, güvende kalmak için ne tür bir donanım kullanması,  bir şey arızalanması ihtimaline karşı yanında kaç tane yedek bulundurması gerektiğini  biliyordu.  Starnawski keşif sırasında  elektrikle ısıtılan bir dalgıç giysisi giymiş, kask takmıştı. Ayrıca yanında iki maske,  iki nefes alma sistemi, iki pusula, iki el feneri, üç video kamerası, üç kesme aleti ve iki ince hat makarası  vardı.

diyagram_hronicka propast
Hronicka Propast’ın Keşif Diyagramı

Starnawski “Keşif yapmak ve bu  hikayeyi anlatmak için hayatta kalmak  nasıldı?” sorusunu “Kendimi 21.  Yüzyılın Kristof Kolomb’u  gibi hissettim” şeklinde yanıtladı.

Kaynak: http://www.huffingtonpost.com/entry/worlds-deepest-underwater-cave-discovered-in-the-czech-republic_us_57ed4966e4b024a52d2d7ca9?section=us_science

Çeviri: Banu Akkök

Gezginler Kulübü (www.gezginlerkulubu.org)

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir