Orhan Kural’ın Türkiye ve Dünyaya Vasiyeti

Türkiye Gezginler Derneği’nin kurucusu Orhan Kural, korona nedeniyle maalesef yaşamını yitirdi. Ailesine ve dostlarına sabırlar diliyoruz.

Sağlıklı olduğu günlerde video kayda aldığı vasiyetini okumanızı öneririz.

“Merhaba. Bunu dinliyorsanız, ben bu hayatta değilim artık. Yaşarken bu videoyu çektim. Bugüne kadar insanları üzdümse özür dilerim. Vatandaşlık görevimi yapmaya çalıştım. Sizlere daha iyi bir dünya bırakmaya çalıştım. Çocuklarınızın daha iyi yaşamasına çalıştım. Adaletli, daha yaşanabilir bir dünya yaratmak için elimden geleni yapmaya çalıştım. Bu arada özellikle beni çok üzen Cengiz Kuzu’yu hiçbir zaman affetmedim. Burada da açıklamak istiyorum. Lütfen gayretli insanları engellemeyin. Onların hevesini kırmayın. Cengiz Kuzu’nun yaptığı gibi. Vasiyetimi hazırladım gayet muntazam bir şekilde. Resmiyete koydum. En önemli isteklerimden biri kamu yararına bu kadar çalışarak oluşturduğum Türkiye Gezginler Derneği’nin yaşaması. Kurduğum Gezi Evi’nin devam etmesi. Bir beton yığını iken onu tarihi ev haline getirdiğim Ahırkapı’daki binamızın fonksiyonuna devam etmesi, konsolosluk olarak hizmet vermesi bakımından. Aynı zamanda tek ağaçla alıp, koru haline getirdiğim Fener Köyü’ndeki çiftliğin de devam etmesi yönünde kızımdan istekte bulundum. Ayrıca yazılı olarak bildirdim. Bu arada vasiyetimde yazdım. 9 yılı bölüm başkanı olarak 44 yıl İTÜ Maden Mühendisliği bölümünde hizmet verdim. Bu öğrencilerimi çok sevdim. Onlarla ortak çalıştım. Onlara bir burs imkanı sağlıyorum. Orhan Kural bursu yapılacaktır. Bu konuda Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı’na belli bir para bıraktım.”CENAZEME KESİNLİKLE KÜRK GİYENLER VE FAAL AVCILAR GELMESİNLER “Gelelim son olarak cenazeme. Annem, babam ve kardeşimin yattığı hazır olan Zincirlikuyu’daki mezarıma kaldırılacağım. Cenazenin Zincirlikuyu Camii’nden yapılmasını istiyorum. Çünkü diğer camilerde trafik sıkışıklığı oluyor. Orası daha rahat park bakımından. Benim cenazeme kesinlikle kürk giyenler, bilmiyorum yaz mı olacak, kış mı olacak ama.. Ve faal avcılar gelmesinler istemiyorum kesinlikle. Özellikle hayvan ticareti yapanlar gelmesinler. Bir tane bile cenazemde canlı çiçek istemiyorum. Belediye başkanları dahil yollamasınlar. Onun yerine eğitim kurumlarına bağışta bulunsunlar. ÇEKÜL Vakfı aracılığıyla ağaç diktirirlerse daha da sevinirim. Benim sembolüm hayatım boyunca kitaplarımın dışında tahta kediler oldu. Onları da beraberinizde getirirseniz renklilik katarsınız cenazeme. Eğer size hediye ettimse lütfen beraberinizde getirin.”

“ORGANLARIMI HEM KADAVRA OLARAK HEM DE KULLANILMASI İÇİN HEDİYE EDİYORUM”

“Mümkün olacak mı bilmiyorum vasiyetimde de yazdım eğer mümkünse organlarımı hem kadavra olarak hem de kullanılması için hediye ediyorum. Bu yazılı olarak bildirildi. Çünkü yazılı olması gerekiyor. En çok merak ettiğim şey daima arkamdan ne yazılacak. Basın ne yazacak. İnsanlar ne konuşacaklar diye hep merak ettim. Herhalde şu anda o yapılıyordur diye düşünüyorum. Sizlere sağlıklı, nice mutlu coğrafyalarda uyanabileceğiniz, başarı dolu bir dünya diliyorum. Sevgiyle kalın. “

Vasiyetin videosu…

Gezginler Kulübü

One comment

  1. Orhan Kural, I her ikimiz12 yaşında küçük çocuklar iken tanıdım. Birbirimizin en yakın arkadaşı olarak Kadıköy maarif koleji (Kadıköy Anadolu lisesi) çerçevesinde büyüdük. Yazları kumburgazdaki evlerinde agirlandim. Birlikte ilk seyahatimizi 20 yaşında trenle Yunanistan’a yaptık. Annesi Suat hanım, ve babası Esat bey, çok sevdiğim saygıdeğer insanlardı. Kardeşi rahmetli Mehmet’in çocuk yaşta bisiklet kazasında ölümü nu yaşadım. Büyük projemiz, Çip ile dünya turu idi. Gezmeyi çok küçük yaştan beri çok severdi. En azından bu hayalini gerçekleştirebildigi için çok mutluyum. Sinematek üyeliğmiz yıllarca devam etti. Amerikalıların dediği gibi, karşılıklı birbirimizin Best Friend i olduk aramıza giren mesafelere rağmen. Tekrar tekrar görüştük. Corona yüzünden hayattan koparılışi benim en büyük acım. En ilginç taraf, sanki ölümünün yaklaştığını hissetmiş olması. Ekim 2020 de şu anda yaşadığım Paris’e beni görmeye geliyor, evimde kalıyor ve Aralık ayında yok oluyor. Sanki Allahaısmarladık demeye gelmiş gibi. Hala şokundan kurtulamadim. Kızı ile maalesef temas kurmayı başaramadım. En azından baş sağlığı dilemek için. Bana bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.
    Salvo (Değişmiş ismim Selim Levent)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir