Kırım Kilisesi

Kırım Savaşı, 4 Ekim 1853 – 30 Mart 1856 tarihleri arasındaki Osmanlı-Rus savaşıdır. Birleşik Krallık, Fransa ve Sardinya’nın Osmanlı tarafında savaşa dâhil olmasıyla savaş, Avrupalı devletlerin Rusya’yı Avrupa ve Akdeniz dışında tutmak amacıyla verdiği bir savaş halini almıştır. Savaş, müttefik güçlerinin zaferiyle sonuçlanmıştır.
crimean-war-1855-punishment_kırım savaşı
Uzun vadede aslında Osmanlı’nın, savaşın kaybeden taraflarından biri olduğu anlaşılacaktır ve zaten çok değil yalnızca 20 yıl sonra 1877-1878, 93 harbi olarak bilinen Osmanlı – Rus harbinde,  Ruslar Yeşilköy önlerine kadar gelecek ve Balkan coğrafyasının Osmanlı kontrolünden çıktığı süreç başlayacaktır.
 
Bugün Beyoğlu’nda yer alan ve 1868 yılında İngilizler tarafından yapılan Kırım’ı Anma Kilisesi ya da şimdi kullanıldığı adıyla Kırım Kilisesi işte tam da Kırım Savaşı sonrasında dönemin padişahı Sultan Abdulmecid tarafından İngilizlere verilen arazi üzerinde, savaşa katılan İngiliz askerler anısına ve adına yapılmıştır. Kilisenin bir Rum mezarlığı üzerinde yapıldığı söylenmektedir.
kırım kilisesi
 
Akustik özelliğinden dolayı çeşitli etkinliklerin yapıldığı kilisede, 2014 yılında Kaknüs Grubu da bir konser vermiş.

Derleyen: Deniz Kartal

www.gezginlerkulubu.org

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir