Mont Saint-Michel

Mont Saint-Michel, Fransa’da, Aşağı Normandiya bölgesine bağlı Manche ilinde kayalık adacık ve ibadet yeri.

mont_saint-michel

Normandiya kıyısı açıklarında Rennes’in kuzeyine düşen aynı adlı koyda, Couesnon Nehri’nin ağzında yer alan ve çevre uzunluğu 900 m’yi bulan, daire biçimli ve granit oluşumlu Mont Saint-Michel (Saint Michel’in Dağı), 88 m yüksekliğe ulaşır. Geniş bir kıyı diliyle çevrilidir. Medcezir olayları olduğu için denizin çok yükseldiği zamanlarda ada veya tombolo (saplı ada) görünümünü alır.

Adacığın tepesindeki eski manastır çok uzaktan da görülebilir. Önceleri Mont Tombe olarak anılan adacık daha sonra Mont-Saint-Michel adını aldı ve kısa sürede bir hac merkezi durumuna geldi.

Ada, antik çağlardan beri stratejik surlarla çevrilidir ve MS 8. yüzyıldan itibaren adını üzerindeki manastırdan almaktadır. Ortaçağ’da adaya feodal aileler yerleşmiştir ve bu dönemde duvarların dışında, balıkçılar ve çiftçiler için evler yapılmıştır.

Mont_saint_michel

İngiltere – Fransa Yüz Yıl Savaşları sırasında ada kale olarak kullanılmış ve İngilizlerin saldırılarına uğramıştır. Hapishane olarak kullanıldığı dönemler de var.
Günümüzde her yıl 3 milyondan fazla kişi tarafından ziyaret ediliyor ve içinde yer alan 60’dan fazla tarihi yapıyla birlikte UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.

Bölgenin drone görüntüleri için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

www.gezginlerkulubu.org

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir