Halen Keşfedilmemiş Bir Zirve: Gangkhar Puensum

İlklere adını yazdırmak, yeni keşifler yapmak kimilerinin vazgeçilmez arzularındandır. Özellikle dağlara gönül verenler için bu ölümcül bir tutkuya dönüşür adeta.  Şu ana kadar dünyanın topraklarının yaklaşık olarak %83’üne insanlık dokunmayı başardı. Ama hala dokunamadıklarımız var .

Adım atılmamış yerler listesinin başındaysa Butan’da bulunan Gangkhar Puensum var. Bu, Dünya’daki 40. en yüksek dağ ve henüz bakir durumda.Gangkhar-Puensum

Butan ile Tibet sınırında yer alan Gangkhar Puensum dağı ilk defa 1922 yılında incelendi ve haritalandırıldı. Fakat bölgenin haritaları tamamen doğru değildi ve dağ farklı yerlerde ve farklı yüksekliklerde gösteriliyordu. Yetersiz haritalamalar nedeniyle, ilk zirveye çıkmaya çalışan ekip dağın yerini bulamadı.

Butan’da dağcılığa 1983 yılında izin verildi. Çünkü bu tarihe kadar dağlara tırmanan kişilerin dağların ruhlarını rahatsız ettiğine inanılıyordu.

1985 ve 1986 yılları arasında Gangkhar Puensum’a dört adet tırmanış denemesi gerçekleştirildi. Ancak dördü de başarısızlıkla sonuçlandı. 1986 Britanya keşif heyetinin ’The Thunder Dragon Kingdom: A Mountaineering Expedition to Bhutan’’ kitabında dağın yüksekliği 24.770 fit (7.550 metre) olarak belirtildi. Şu an zirvenin yüksekliği 7570 metre olarak kabul edilmektedir.

1994’den beri Butan’da dağların 6.000 metreden yüksek kısımlarına tırmanılması yerel ruhsal inançlara saygı nedeniyle yasaklanmıştır ve 2003’den beri dağcılık tamamen yasaklanmıştır.

1998’de Japon keşif heyeti Çin Dağcılık Birliği’nden dağa tırmanmak için izin almışlardır fakat izin Butan ile olan siyasi bir neden ile geri alınmıştır. Onun yerine, 1999’da, takım Tibet’ten yola çıkarak 7.535 metrelik Liankang Kangri (ayrıca Kuzey Gangkhar Puensum olarak da bilinir) ek zirvesine başarıyla tırmanmıştır.  Raporu buradan inceleyebilirsiniz. 

Gangkhar Puensum benzersiz durumunu bir süre daha koruyabilecek gibi gözüküyor bu durumda…

Gezginler

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir