Nüfusu Yalnızca “1” Olan Yerler

Trafikten ve kalabalıktan sıkılıp, biraz yalnız kalmak mı istiyorsunuz…İşte size bazı alternatifler

PhinDeli Town BufordPhinDeli Town Buford

Buford olarak bilinen bu küçük yer Amerika’nın Wyoming eyaletine bağlıdır. 2,400 m rakımda, Interstate 80 yolu üzerindedir. Kentin ismi Amerikan Sivil Savaşı’nda görev yapmış General John Buford’u onrulandırmak için Buford olarak konulmuştur.

2013 yılında Vietnamlı yeni sahibi kenti satın aldığında ismini “PhinDeli Town Buford” olarak değiştirmiştir. 2013 yılında Buford nüfusu 1’dir.

1866 yılında kurulan köy esasında demiryolu bölgesi olarak kurulmuş ve yaklaşık 2000 nüfusu varmış. 1900’lü yıllarda postane kurulmuş, 2004 yılında postane kapanmış.

Don Sammons, 1980 yılında karısı ve oğlu ile birlikte buraya yerleşmiş. 1992 yılında ise burayı komple satın almış. 1995 yılında karısı vefat etmiş, 2007 yılında da oğlu buradan taşınmış. Zaman zaman 7 ayrı aile yerleşmiş, ayrılmış. Sonuç olarak yine nüfus 1 olarak kalmış.

4 hektarlık alanda benzin istasyonu, market ve evlerin de bulunduğu kasaba 5 Nisan 2012’de açık artırma ile satışa sunulmuş.

MonowiMonowi

Amerika’nın Nebraska eyaletine bağlı bu kentin adı “vahşi çiçekler” anlamına geliyor. 1902 yılında demiryolu projesi o yöne doğru genişlediğinde kurulmuş. 1967 yılında postanesi kapanmış.

1930’lu yıllarda nüfusu 150 olan bu köy genç nüfusu büyük şehirlere kaptırmış. 2000 yılı nüfus sayımına göre nüfus, 2’dir. Rudy ve Elsie Eiler çifti. Rudy 2004 yılında vefat edince Elsie buranın tek sakini olarak kalmış. Köyde yaşayan tek kişi olduğu için, muhtarı, kütüphanecisi, likör dükkanında garson da o. Kendi kendine vergi ödemesi de ayrı enteresan. 4 ayrı sokak lambası için her yıl devlete plan çizip veriyor.

Yalnızca 1 kişi yaşıyor olmasına rağmen kütüphanede 5,000 adet kitap var. Bir de 80 mil öteden müşterileri olan bir küçük taverna var.

Casscass

Yeni Zelanda’nın Canterbury bölgesindeki bu kasabanın tek sakini Barrie Drummond. Tranzscenic demiryolu şirketi için çalışıyor. Buradan geçen tren burada duruyor ancak neden durduğu da öte yandan merak konusu, çünkü kalınacak yer de yok, yemek yiyecek yer de. Yani özetle bir turist olarak burada pek işiniz olmaz.

1910 yılında 300 tane evin olduğu kasabada bugün bu demir yolu ofisi ve bir kaç tane de tatilci evi kalmış.

RochefourchatRochefourchat

Fransa Alpleri’nde yer alan bu komün köyünde yalnızca barakadan çevrilme tek bir ev bir de eski kalenin kalıntıları var. Köyde yalnızca 38 yaşındaki Jean-Baptiste Le Moyne de Martigny yaşıyor.

Bonanzabonanza

Bir maden şehri olarak kurulan Bonanza, Amerika’nın Utah Eyaletinde bulunuyor. Şu an şehirde Mark Perkovich adlı bir kişi yaşıyor.

LaurierAveyState_69S_08

Tam Amerika-Kanada sınırında bulunan bu kasabanın değişik özelliklerinden biri bir havalimanı bulundurması. 2010 sayımına göre 1 kişi yaşıyor. Google Street Wiev ile burayı gezebilirsiniz.

Oil Springsmarker-seneca-oil

Amerika’nın New York eyaletine bağlı bu kasabanın hikayesi çok çalkantılı. İşin içine yerliler (kızılderililer), petrol ve şifalı sular girince tahmin edebilirsiniz. Bu alan tarih boyunca bir türlü paylaşılamayan yer olmuş. 2010 sayımına göre yalnızca 1 kişi yaşıyor ve bu kişi bir yerli Amerikalı.

Picherff_madmaxtown_f

Ghost Town yani hayalet şehir olarak anılmakta olan Picher, Amerika’nın Oklahoma eyaletine bağlı. Çevredeki maden ocaklarından kaynaklı çinko zehirlenmesi ve tornadonun da kenti vurmasıyla insanlar yavaş yavaş kentten ayrılmışlar.

Grossgross

Nebraska eyaletine bağlı bu köyde 1 çift yaşıyor. Çiftlerden biri vefat ettiğinde nüfusunun 1 olacağını ya da diğer eşin de terk etmesi ile 0 olacağını varsayabiliriz.

Yolveren Köyüezidileri_bekleyen_koy_h27942

Türkiye’den de örnek bulalım dedik… Gerçekte 72 yaşındaki Mehmet Alcun‘un tek başına yaşadığı ancak ADKSN‘ye göre 41 kişinin kayıtlı olduğu Batman’ın Yolveren Köyü’nü inceledik. Bu Ezidi köyüne kayıtlı kişiler genellikle yurt dışına göç etmişler. Tek kişinin yaşadığı köyde seçimler de oldukça kısa sürüyormuş.

2014 ADKSN’ye göre;

Ağrı Merkez’e bağlı Koçbaşı Köyü’nde de 2 kişi kayıtlı görünmektedir.

Bingöl, Adaklı’ya bağlı Cevizli Köyü’nde 1 kişi, Yayladere’ye bağlı Boğazköy‘de 2 kişi kayıtlı görünmektedir.

Elazığ Karakoçan’a bağlı Paşayaylası Köyü’nde 1 kişi,

Siirt Kurtalan’a bağlı Çattepe Köyü’nde 1 kişi,

Tunceli Hozat’a bağlı Kozluca Köyü’nde 2 kişi kayıtlı görünmektedir.

Kaynak

Gezginler

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir