Türkiye’nin İlk Motosikletli Gezgini – Osman Gürsoy

Osman Gürsoy, 70’li yılların tüm imkansızlıklarına rağmen Vespa motosikletiyle Ordu ve Londra arasında tam 19 kez gidip geldi ve bu seyahatlerinde her seferinde farklı yollar kullanarak Avrupa’yı baştan sona gezdi!

Amerika ve Kanada arasında da gitmedik yer bırakmayarak hayallerinin de ötesine geçen bu gezgin, 6 beygirlik motoruyla Arizona Çölü’nü bile geçerek imkansızı başardı! Tüm bu yolculuklarda, toplamda 8 ton yakıt, 350 kg yağ ve motor üzerinde 3 bin saat zaman harcadı. Vespa motosiklet üreticilerini bile şaşırtan seyahat düşkünü bu adama, tüm bu mücadelesi ve tutkusundan dolayı üreticiler tarafından yepyeni bir motosiklet hediye edildi. Seyahatleri toplamında dünyayı 5 kez turlayacak kadar yol giden ve Türkiye’nin ilk motosikletli gezgini olan Osman Gürsoy’un hikayesi gerçekten ilham verici.

Osman Gürsoy’u geçtiğimiz günlerde (8 Aralık 2020, 85 yaşında) ne yazık ki kaybettik. Hayallerinin peşinden korkusuzca ve koşulların zorluğuna aldırmadan giden hikayesi hepimize yol gösterecek nitelikte.

Kendisi hakkında yapılan, Ordu – Texas belgeseli aşağıda.

Gezginlerkulubu.org

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir