Bu Yollarda Macera Garanti

Çok iyi bir sürücü olduğunuzu mu düşünüyorsunuz? O zaman kendinizi bir de bu yollarda hayal edin.

Güzel manzarası ile ruhunuzu dinlendirecek ve yeni yerler keşfetmenizi sağlayacak bir uzun yol seyahatinden daha iyisi zor bulunur. Peki her şeyin yerli yerinde olduğu, fazlasıyla izole bir seyahat yerine maceranın ta kendisini bulabileceğiniz biraz daha heyecan verici yolları denemeye ne dersiniz?

Peki bir yol nasıl maceralı olur? Dağ geçitlerinde, tekerleklerinizin altından kayan çakılların uçuruma yuvarlandığı dar yollar veya hareket etmeden önce yanınıza mutlaka fazladan yiyecek ve hayatta kalma malzemeleri alma gereği duymanıza neden olan medeniyetten oldukça uzak yollar. Bu listede hepsinden biraz bulacaksınız.

Himalaya yolu, Pakistan

karakoram-otoyolu
Himalaya yolu, Pakistan

Eğer dağcılık ile ilgiliyseniz bu yol sizin için “Cennete giden yol” olabilir. Burası aynı zamanda David Lama’nın dünyanın en zorlu alpin tırmanışını gerçekleştirdiği Masherbrum’a giden yol.

Kuzey Yungas yolu, Bolivya

asla-arabayla-geçmek-istemeyeceğiniz-bir-yol
Kuzey Yungas yolu

Dünyanın en tehlikeli yolu olarak ün yapan Yungas, 90’lı yıllara kadar alternatifi olmayan ve geçilmesi zorunlu bir yoldu. Daha sonra farklı yollar inşa edildi ve bugün bu yol sadece hayatının macerasını yaşamak isteyen sürücüler tarafından tercih ediliyor. Sık ormanın içerisinden kıvrılarak tırmanan ve 4.650 metreye ulaşan bu aşırı dar yolda sürücülerin tam anlamıyla gözlerini dört açmaları lazım.

Dalton Otoyolu, Fairbanks – Alaska

Blowing snow across the James Dalton Highway near Finger Mountain, a notoriously winder area along the "Haul Road" that leads from Fairbanks to Prudhoe Bay, Alaska.
Alaska’da buz, kar ve macera

Biraz medeniyetten uzaklaşayım diyorsanız bu yol tam size göre. Kendinizi dünyanın geri kalanından izole olmuş hissedebileceğiniz belki de en iyi yol James W. Dalton otoyolu. Sırt çantanızda yeterince yiyecek ve hayatta kalma malzemesi olduğuna emin olun çünkü 666 kilometrelik yol boyunca sadece 3 tane köy var. Kuzeydeki petrol sahaları ile Fairbanks’i birbirine bağlayan bu yolda tır trafiği yoğun ve bu tırlara yol vermek birinci kural. Diğer bir önemli kural da yanınıza aldığınız “hayatta kalma” ekipmanını en iyi şekilde kullanmayı öğrenmek.

Guoliang tünel yolu, Çin

Road built on the cliff
Kayalıkların içindeki tünellerde araba sürmek

Dünyanın belki de en ünlü tüneli olan 1,2 kilometre uzunluğunda ve sadece 4 metre genişliğindeki Guoliang tünelinde aracınızı bir keşiş konsantrasyonu ile kullanmanız lazım. Aksi takdirde bir John Carpenter filminin adını hatırlamak zorunda kalabilirsiniz: Küçük Çin’de Büyük Bela.

Tianmen dağ yolu, Çin

Küçük birkaç viraj…

Adeta bir hayal alemini andıran Tianmen Dağı Ulusal Parkı’nda yer alan yolda tam 99 adet dönüş var ve bu 11 kilometrelik yolun sonunda 1.300 metre yüksekliğe ulaşıyorsunuz.

Zojila geçidi, Hindistan

Uçurumlara ve hayvanlara dikkat!

Ladakh ve Kaşmir’i birbirine bağlayan bu 9 kilometrelik yolun deniz seviyesinden yüksekliği tam 3.500 metre. Haritadan kısa gibi gözüken bu mesafeyi almak, öyle arabayla Pazar gezisi yapmaya hiç benzemiyor…

Gois Geçidi, Fransa

Su üzerinde araba sürebilir misiniz?

Fransa’nın Atlantik kıyısında bulunan yol günde iki defa gelgit dalgalarının etkisine maruz kalıyor ve su çekildikten sonra bile yol, denizin taşıdığı yosunlarla kaplı olabiliyor. 4,3 kilometrelik yoldan geçmeyi düşünüyorsanız zamanlamanızı iyi yapın.

Kaynak 

Gezginler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir