Yeryüzü Harikaları – Tayland

Tayland Krallığı, eski adıyla Siyam, Hindiçin yarımadasının orta kısmında bulunan Güneydoğu Asya ülkesi. Sınırları batıda Burma (1.800 km), doğuda Kamboçya (803 km), kuzeyde Laos (1.754 km) ve güneyde Malezya (506 km) ülkeleri bulunmaktadır. Güney kısmında Tayland Körfezi, batı kısmında ise Andaman Denizi yer almaktadır.

tayland

Tayland 513.120 km² yüzölçümü ile dünyanın en büyük 51. ülkesidir. Nüfusu ise yaklaşık 67 milyondur ve bu Tayland’ı dünyanın en kalabalık 20. ülkesi yapmaktadır. Ülkenin başkenti ve en kalabalık şehri Bangkok’tur. Ülkede, Tayların yanı sıra Çin, Khmer, Laos ve Malay kökenli halklar da yaşamaktadır.

Ülkenin resmi dili Taycadır. Nüfusun % 95 lik bir bölümü Budizm dininin Theravada koluna mensuptur. Ayrıca animizm inanışı ve İslâm dîni de yaygındır.

Tayland Krallığı Parlamenter Monarşi ile yönetilmektedir. 1946 yılından beri tahtta bulunan Çakri Hanedanı mensubu kral IX. Rama devlet başkanı ve silahlı kuvvetler başkanı ünvanlarına sahiptir. Bu hanedanın ilk temsilcilerinden 5. Rama, adeta yarı tanrısallaştırılmış ve çoğu yerde Buda heykellerinin yanında yer almaktadır.

Şimdi gelin bu ülkenin yaşamına ve coğrafyasına fotoğraf sanatçısı Sarawut Intarob’un objektifinden bakalım.

Sarawut Intarob_Tayland

Sarawut Intarob_tayland
Tayland, eve dönüş…
Fotoğraf: Sarawut Intarob
Sarawut Intarob_tayland
Tayland, yol arkadaşı, dost…
Sarawut Intarob_tayland
Tayland, bilgelik yolu…
Sarawut Intarob_tayland
Tayland, tamamen doğal…
Sarawut Intarob_tayland
Tayland, keyif zamanı…
Sarawut Intarob_tayland
Tayland, iş bitti eve gidiyoruz…
Sarawut Intarob_tayland
Tayland, sabah keyfi. Lotus çiçekleri arasında…

Gezginler Kulübü (www.gezginlerkulubu.org)

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir