Dünyanın En Zor Kaya Tırmanışını Yapan 2 Dağcı

30 yaşındaki Kevin ile 36 yaşındaki Tommy sadece ellerini kullanarak ve başka hiçbir ekipmandan destek almayarak dünyanın en büyük ve en zor tırmanışlarından birini gerçekleştirdiler geçtiğimiz günlerde.

Tırmandıkları yaklaşık 1000 metre yükseklikteki El Capitan adlı tek parçadan oluşan dev granit, California’daki Yosemite Milli Parkı’nda bulunuyor. Kaya önceden tırmanılmış olmakla birlikte üzerinde bir çok farklı rotayı barındırıyor. Tommy ve Kevin ikilisini farklı kılan ise serbest tırmanış için dünyanın en uzun ve en zor tırmanışı olarak görülen rotayı seçmiş olmaları.

Aşağıdaki resimlerde Kevin ve Tommy’nin tırmanırken ipler ve kancalar kullandığını göreceksiniz; ancak, bu araçlar yalnızca olası bir düşüşü önlemek için emniyet amacıyla kullanılıyor. Tırmanış sadece elleri ile yapılmakta. Sert kayalar tırmanış sırasında sık sık ellerini kestiği için bazı günler yüzlerce metre yükseklikte altı boşluk olan çadırlar kurarak dinlenmeleri gerekiyor.

Gelin bir göz atalım bu macerasever iki gencin fotograflarına:

 

Dağcılık tırmanış

 

Elleriyle tırmanış yapan 2 dağcı

Zor Tırmanış Dağcılık 2 Dağcı

Tırmanışın bazı noktalarında sadece parmak uçları ile tutunabilecekleri kadar küçük yerlerden kuvvet alabiliyorlar. Kayanın bazı noktalarda ustura kadar keskin olabilen yüzeyini tutabilmek için dağcıların parmaklarını bantlamaları gerekiyor.

Sadece elleriyle tırmanan dağcılar

Bu efsanevi rotayı alet kullanmadan serbest tırmanış ile bitiren ilk insanlar oldular.

El Capitan Dağcılık Tırmanış

Dağcı Kevin ve Tommy, havada asılı duruyor.

Dağcılık Tırmanış Dağ

Dağcılar sıcak sebebiyle avuç içlerinin terlemesini önlemek için gün batımı ile tırmanışa başlıyorlar.

Gece Tırmanış Dağcılık

Dağcıların kullandıkları ipler ve diğer ekipmanlar sadece olası bir düşüş anında güvenliği sağlama amacıyla kullanılıyor. Tırmanmalarına herhangi bir katkı sağlamıyor.

Dağcılık Tırmanış Dağcılar

Bir yemek molası…

Dağcılık Tırmanış Dağcılar Yemek Molası

Tüm tırmanış toplam 19 gün sürdü. Kevin ve Tommy’nin bu efsanevi macerasını Facebook’tan incelemek isterseniz hesaplarına buradan ulaşabilirsiniz:

Tommy: https://www.facebook.com/pages/Tommy-Caldwell/180070212030430

Kevin: https://www.facebook.com/kjorgeson

Kaynak: http://www.boredpanda.com/el-capitan-free-climb-ascent-kevin-jorgeson-tommy-caldwell/

Gezginler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir