Bir Aşk Mabedi: Taç Mahal

Taç Mahal’ in hikayesi üzücü ancak aynı zamanda harikulade bir hikayedir. Ebedi ve gerçek aşkın hikayesi…Taç-Mahal

400 yıl kadar önce, Hindistan’ da Shah Jahan( Cihan’ın imparatoru: Şah Cihan)  adlı bir imparator yaşardı. Büyük bir aşkla bağlandığı en gözde eşi çok güzel ve akıllıydı, danışmanlığını yapıyordu ve en sadık arkadaşıydı. Adı Mumtazi Mahal’di ve bu kısaltılarak Taç Mahal oldu. Sarayın tacı…

1630 yılında imparatorun sevgili karısı 14. çocuğunu dünyaya getirirken eşi ile çıktığı bir sefer sırasında ölür. Bu olay imparatoru büyük bir üzüntüye düşürür.  İki yıl yas tuttuktan sonra karısına duyduğu sevginin hatırasına dünyada görülmüş en güzel mezarı yaptırmaya karar verir. 1632’de Taç Mahal’in temeli atılır.GuzinYalinHindistan07
20.000 kişinin çalışmasıyla 18 yılın üzerinde bir zaman süresinde tamamlanan Taç Mahal, soyut bir yapı olan aşk adeta cisimleşir ve maddi bir görünüm kazanır. Dünyadaki en muhteşem yapılarından biri halini alır.

Bu yapı 29 metre büyüklüğünde 6,7 metre yüksekliğinde bir platform üzerinde yer alır. Minareler, kuleler dört bir tarafından yükselir. Taç Mahal 61 metrelik yüksekliğiyle havada süzülür. Beyaz mermerden yapılmış ve sekiz köşelidir. Ve 12 çeşit yarı değerli taşla çiçekler işlenmiş, ayrıca siyah mermerle Kuran’dan sureler konulmuştur. Bu mabedin içindeki özel bir odada ise Mumtazi Mahal’in naşı bulunur.

Bugün Taç Mahal dünyanın en çok ziyaret edilen yerlerinden biridir. Her yıl yaklaşık 3 milyon insan insanlık tarihinin en güzel yapısını kendi gözleri ile görmek için buraya gelir. Ancak Hindistan halkı için burası sadece mimari bir başyapıt değildir. Bu yapı halka bir kimlik kazandırmıştır, hatta bütün bir ulusun simgesi haline geldiği söylenebilir.
Gezginler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir