Denizle İçiçe Yaşayanlar – Bajaular

Su dünyasında yaşamaya şimdiden adapte olmuş toplumlar var.. Berneo, Sulawesi ve Filipinler’deki mercan denizlerinde insanlar dünyadaki başka hiçbir kültürde olmadığı kadar denizle içi içe yaşıyorlar…

Bu insanlar, karadan kilometrelerce uzakta, tamamen denizin üzerine kurulmuş evlerde yaşıyorlar. Hatta teknede yaşayanları bile var. Sadece tekne bakımlarını yaptırmak, benzin alma gibi işlemleri gerçekleştirmek için karaya gidiyor.

Bajaular hayatlarını Karadan kilometrelerce uzakta denizin ortasında kurmuşlar..

Yaşamlarının her parçası okyanus olan Bajaular, aktivitelerini de gel git hareketlerine göre ayarlamış durumda. Çocuklar doğduklarından itibaren denize adapte olmaya başlıyor, hatta bazı Bajaulu çocuklar denizle o kadar vakit geçiriyor ki gözleri su altında daha iyi görmeye başlıyor.

Bazı Bajaulu çocuklar denizle o kadar vakit geçiriyor ki gözleri su altında daha iyi görmeye başlıyor.

Bajauların en dikkat çekici üyesi ise Sulbin.

Sulbin, sakin bir biçimde deniz tabanının 30 metre dibine iniyor.

Sulbin, bir su altı avcısı ve su hayatına karşı kendimizi ne kadar zorlayabileceğimizin canlı bir kanıtı. Kalp atışlarını dakikada 30 atışa kadar  kadar yavaşlatarak, 30 metrelik suyun altında yaklaşık 5 dakika kalabilen Sulbin bunu gösteri için değil, ihtiyaçlarını giderebilmek için yapıyor.

 

Belki de insanların su memelileri olduğu fikri o kadar da uzak değil…

Derleyen: Sibel Çağlar

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir