Yürüyüşlerde neden baton kullanmalıyız?

Tarih öncesi çağlardan bu yana insanoğlu yürürken yardımcı olarak çoğu kez bir asa veya bastondan yararlanmıştır. Dağcılık ve doğa sporları alanındaki gelişmeler de bizleri bugün benzer fakat daha modern bir yaklaşıma yönlendirmiştir: Batonlar

1- Trekking batonları kayakda olduğu gibi kollarınızın yükselerek ileri doğru hareket etmesine yardımcı ve arazi düzlük ya da inişli çıkışlı olsun sizin ortalama hızınızın artmasına yardımcı olur.

2- Batonlar bacaklarınıza bileklerinize ve ayaklarınıza olan etkiyi azaltır. Bilimsel araştırmalara göre batonlar inişde ayak bileğinize binen zorlayıcı gücün etkisini %25 oranında azaltır.

3- Batonlar ayrıca sık orman örtüsünde ilerlerken önünüze çıkabilecek dalları, dikenleri bitkileri, örümcek ağlarını siz yürürken yolunuzdan çekmenizi sağlar ve yürüyüşünüz rahat, kontrollü bir şekilde devam ettirmenizi sağlar.

4- Baton ile yürümek size kalıcı bir yürüyüş ritmi sağlar ve hızınızı artırmanıza olanak sağlar.

5- Fazladan 2 tane gayet güçlü çekiş gücü sizin karda, çamurda ve kayada daha rahat ilerlemenizi sağlar.

6- Batonlar zorlu farklı arazilerde, nehir geçişlerinde, ağaç köklerinin dağıldığı yerlerde ve kaygan bataklık arazilerde dengeli olmanızı sağlar. Bu tip arazilerde dengenizi kaybetmeden yürümek hem sizi daha az yorar hem de zamandan kazanabilirsiniz.

7- Baton size geçeceğiniz arazide yolunuzun güvenliğini ölçmeyi sağlar. Eriyen karda, bataklıkta ve su birikintisinde batonunuzla ölçüm yaparak derinliği anlayabilirsiniz ve yolunuzu buna göre düzenleyebilirsiniz.

8- Doğada vahşi hayvanlarla karşılaşma riskimiz vardır ve karşılaşıldığında batonla kendinizi koruma imkanınız olabilir.

9- Batonların asıl görevlerinden biri de vucuda binen ağırlığın dağılımını sağlayıp tek bir noktaya baskı yapmasını engellemektir. Örneğin ağır bir çantayla yürürken kısa bir mola verdiğinizde batonlardan güç alarak ayakta durmak ile batonsuz ayakta durmak arasında çok fark vardır.

10- Batonlar ayrıca doğayken bir sığınak oluşturmak istediğinizde sığınağı ayakta tutmak için çok yardımcı olacak malzemelerdir. Bir tenteyi batonları bağlayıp ayakta tutarak kendinize sığınak elde edebilirsiniz. Ayrıca herhangi bir burkulma, kemik çatlaması,kırılması durumunda sabitleyici olarak da kullanılabilir.

Gezginler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir