Geleceğin Gezginleri Nasıl Olacak?

Küresel tüketici eğilimleri danışmanlığı şirketi The Future Foundation, Amadeus Bilgi Teknolojileri Grubu için kaleme aldığı “Geleceğin Gezgin Grupları 2030” raporuyla yarının gezginlerini inceledi.

Gelecek 15 yıl içinde, insanların seyahat sebeplerinin yanı sıra, hangi alanlara yönelecekleri de raporda yer aldı. Yapılan kapsamlı araştırma için, dünyanın önde gelen fütürologları ve seyahat sektörü uzmanlarının yanı sıra, gezginlerle de görüşüldü.

İncelemeler sonucunda 2030 yılında, ‘sosyal medyacılar’, ‘kültür meraklıları’, ‘etikçiler’, ‘rahatlık arayanlar’, ‘zoraki gezginler’ ve ‘ödül avcıları’ olmak üzere altı yeni gezgin türünün ortaya çıkacağı belirlendi.

“Sosyal medyacılar” grubunda yer alanlar, seyahatlerini planlarken internetteki tavsiyelere göre hareket edecek. Bu grupta bulunanlar, seyahatlerinde tatilinin sosyal medyadaki yansımasına daha çok önem verecek. Kendisinden ziyade sanal ortamdaki imajına katkı sağlayacağını düşünerek planlarını yapacaklar. Günümüzde sosyal medya kullanımının artış hızına da bakıldığında, bu alanda yepyeni bir seyahat pazarı ortaya çıkması bekleniyor.

“Kültür Meraklıları” grubunda yer alanların tek amacı yeni kültürler tanımak olacak. Aslında tüm seyahatlerde aranan nitelikler olan konfor ve rahatlık bu grup için ikinci planda kalacak. Yeni kültürler keşfetmeyi merkezine yerleştirecek grup için, seyahat deneyimi ne kadar otantik olursa alacakları keyif de o oranda artacak.

“Etikçiler” grubu, seyahatlerinde etik değerleri ön planda tutacak. Bu grupta yer alanlar, doğaçlama yapmaya daha yatkın olacak. Seyahat için gidilen her yerde, toplumlara yararlı aktivitelerde bulunmak isteyecekler. Kimisi başkasının yaşamına katkıda bulunmak için tatile çıkarken, kimisi de ekolojik sürdürülebilirlik etkinliklerine gönüllü katılacak.

“Rahatlık Arayanlar”, tatillerini en az çaba ile planlamak isteyecekler. Bu grup paket programlara yönelecek. Keyfinin kaçmasına asla izin vermeyecek olan bu grup, tatilde kendini şımartmayı seçecek. Garanticiler olarak da tanımlanabilecek bu grupta yer alanlar, rahatlığını bozmadan, değerli zamanını tatil için kullanacak.

“Zoraki Gezginler” grubu, iş veya özel nedenlerle de olsa zorunlulukla seyahat edenlerden oluşacak.

“Ödül Avcıları” grubu ise, seyahatten sadece keyif almak isteyecek. Yorucu iş hayatından sıyrılarak gittikleri tatili, kendilerini seyahatle ödüllendirmek olarak görecekler.

Kaynak

Gezginler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir