Avrupa’da turistlerin uğramadığı 7 ülke

Yurt dışında tatil dediğimiz zaman çoğunlukla aklımıza New York, Sidney, Roma, Paris, Londra ya da Prag gelebilir. Ancak bunların dışında çok fazla turist çekmeyen muhteşem yerler de var. Bu yerler Fransa ve İtalya kadar tanınmış olmayabilirler ama gezenlerin oldukça ilgisini çeken ülkeler diyebiliriz.

İşte Avrupa’da az ziyaret edilen 8 ülke.

1-Sırbistan

631x382_sirbistan

Eğer bir dağ evinde ya da hotelde sesiz bir tatil arıyorsanız Sırbistan’ı gidilecek ülkeler listesine ekleyin. Belgrad’da ülkenin zengin tarihi yerlerini, eski kiliseleri, manastırları gezebilirsiniz. Sava akarsuyu ile Tuna nehirleri de kentte harika bir manzara oluşturuyor. Sırbistan dağ yürüyüşü ve kayak tesisleriyle de bilinen bir ülke.

2-Lüksemburg640x427_luksemburg

Avrupa’nın çok bilinmeyen bu küçük ülkesi Lüksemburg’da da resmedilmeye değer muhteşem manzaralar var. Ülkede Bourscheid, Clemency, Clervaux ve Larochette adında yaklaşık 100 tarihi kale bulunuyor. Kalelerin çoğunluğu turistlere açık. Lüksemburg’un en çok ziyaret edilen şehri Vianden’de ünlü Victor Hugo müzesi bulunuyor. Fransız yazarın burada kaldığı evde kendisine ait orjinal eserler yer alıyor. Gitmişken Upper Sûre National Parkı’nda bulunan şelaleri de gezebilirsiniz.

3-Lihtenştayn608x388_lehteynstayn

Lihtenştayn’ı haritada bulmada belki zorlanabilirsiniz. Ancak Avusturya ile İsviçre’ye komşu olan 37 bin nüfuslu Lihtenştayn, zengin tarihi ve kültürüyle Avrupa’da gezip görülesi yerlerden biri. Almanya ile sınırı olmamasına rağmen ülkede Almanca yaygın bir şekilde konuşulur. Özellikle Malbun ve Steg kayak tesisleri Avrupa’nın en güzel kayak pistlerine sahip. Güzel Sanatlar Müzesi ve Postage Stamp Müzesi de görülecek yerler arasında.

4- Belarus624x359_belarus

Belarus Avrupa’da en az ziyaret edilen ülkelerden birisi. Belarus’un özellikle Minsk şehri yeşil ve temiz caddeleri ile tarihi binalarıyla dikkat çeken bir kent. Burada ilk göze çarpan özellikler arasında Belarus halkının misafirperverliği ile zengin mutfağı ve tarihi binaları…

5-Arnavutluk608x355_arnavutluk

Arnavutluk deyince akla arkeolojik kazılar, bozulmamış plajları, zengin kültürü ve panaromik yolları gelir. Kayak merkezleri ve dağ yürüyüşü için de oldukça uygun dağ tesisleri mevcut. Ülkenin kuzeybatısında bulunan İşkodra şehrindeki İliryalılara ait Rozafa Kalesi oldukça eski tarihlere dayanan bir kale. Arnavutluk’a gittiğinizde ülkenin ilk başkenti Akçahisar’da (Kruja) bulunan Osmanlı kapalı çarşısını ziyaret etmeyi unutmayın.

6-Slovakya608x398_slovakia

Daha önce herhangi bir seyahat acentasının size Slovakya’ya gitmeyi önerdiğini hatırlıyor musunuz? Kuvvetle muhtemel hayır. Slovakya küçük bir ülke olmasına rağmen oldukça derin bir tarihi geçmişe sahip. Ülkede Orta Çağ‘dan kalma şato ve kaleler, 9 milli park ve yüzlerce mağara bulunuyor. Bunların çoğunluğu ziyarete açık. Ayrıca dünyanın en iyi kayak pistlerine sahip ülkelerden biri.

7-Letonya610x368_riga

Letonya, Fransa ve İspanya kadar popüler olmayabilir. Oldukça dinamik şehir hayatının olduğu Riga’dan küçük balıkçı köylerine, kalelerden nehirlere ve parklardan irili ufaklı göllere kadar gezip görülecek çok yer var. Ülkenin her yerinde çiçek süslemelerine rastlamak mümkün. Zengin ormanlarıyla doğaseverlerin ve kuş bilimcilerin uğrak yerlerinden birisi.

Kaynak

Gezginler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir