Evlerine Varagele Usandım – Brenna MacCrimmon

Brenna MacCrimmon, Kanadalı bir halk müziği sanatçısı. 1980’lerin sonundan beri Balkan Müziği çalışmakta, öğretmekte ve söylemektedir. Çok iyi Türkçe konuşan ve şarkı söyleyen MacCrimmon, uluslararası anlamda bir Türk halk müziği ses sanatçısı olarak kabul edilmektedir.

Brenna MacCrimmon

Türk Müziği’ne olan ilgisi Burlington Ontario’daki bir kütüphaneyi ziyaret etmesi ile başladı. Bu deneyimi kendisi “Türkçe albümlere rastladım ve aniden duygusal bir bağ oluştu” şeklinde tanımlıyor. 1980’lerin başlarında Toronto Üniversitesi’nde etnik müzikoloji dersleri alırken yerel Türk müzisyenlerle tanıştı ve bağlama öğrenmeye başladı. Daha sonra bir Türk müzik grubunda çalmaya ve şarkı söylemeye başladı.

Rumeli Müziği olarak bilinen Türk-Balkan ezgilerine ilgi duydu. Türk müziği teorisi üzerine çalışmalar yaptı ve unutulmaya yüz tutan halk müziği arşivlerini araştırdı. Türkiye ve Yunanistan’a pek çok ziyarette bulundu. Yunanistan başta olmak üzere, Trakya-Balkan bölgesini, köy köy, şehir şehir gezmiş, müziği kadar kültürünü, insanını da benimsemiştir.

90’lı yılların başında Kanada’da Balkan müzikleri üzerine tez hazırlarken İstanbul’a gelmiş ve kalmaya karar vermiştir. Türkiye’de bulunduğu beş yıl içerisinde Türk kültürü ve halk müziği ile yoğun bir şekilde iç içe yaşayan sanatçı pek çok özel gösteri ve festivalde sahne aldı.

Balkanlarda, Bulgaristan bölgesinde söylenen “Evlerine Varagele Usandım” Türküsünü bir de gerçekten çok özel bir sanatçı olan Brenna MacCrimmon’dan dinleyelim.

evlerine gide gele usandım

ayağıma diken battı gül sandım

evlerine vardım ama gülmedim

çok dostlarım düşman imiş bilmedim

evlerinin önü gül ve dikendir

gül kıymeti bilen sevda çekendir

evlerine varagele yoruldum

inan artık sana candan vuruldum

İyi dinlemeler

 

Gezginler Kulübü (www.gezginlerkulubu.org)

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir