Dünyanın en iyi yürüyüş rotaları

Yürüyerek yeni yerler keşfetmek, ruhunuzu ve bedeninizi dinlendirmek isterseniz trekking- hiking yapmak iyi bir fikir olacaktır. Bu aktiviteler sizi sürekli hareket halinde tutmasına rağmen dinlendirip, yenileyecek. Güzel yurdumuzda onlarca birbirinden güzel rota var elbette ama gelin bu sefer dünyada popüler rotaları biraz tanıyalım. Belli mi olur belki birgün yolumuz düşer 🙂

İnka Yolu, PERU:İnka Yolu

Güney Amerika topraklarında yüzyıllar boyunca Inkalar, Mayalar ve Azteklcr başta olmak üzere, dünyaya iz bıra­kan pek çok medeniyet yaşamış. 33 kilo­metrelik Inka Yolu Kutsal Vadiden başlayor, Machu Picchu’da sonlanıyor ve yolculuk boyunca heyecan verici 3 yük­sek geçitten geçiliyor. Güney Amerika’nın en çok ilgi gören yürüyüş rotası olarak ka­bul edilen Inka Yolu’nda yürüyüş yapar­ken, masmavi gökyüzünü süsleyen bem­beyaz bulutlar ve karlarla kaplı, zirveler ve elbette İnkaların mistik mirasları da yürüyüşe eşlik ediyor.

Pays Dogon, MALİ: Pays Dogon

Adrenalin arayanlar için Afrika’nın batısında bulunan,  Mali son zamanlarda trek­king tutkunlarının en çok tercih ettiği ro­talardan biri. Burada, seçeceğiniz parkura göre 2 – 10 gün sürecek bir trekking turu­na çıkabilirsiniz.

Burada yürüyüş yapmanın en ilginç tara­fı ise size parkur boyunca eşlik edecek, halen modern hayata direnen Dogon halkı, köyleri ve bu köyleri çevreleyen sarp kayalıklar olacaktır.

 Overland Yolu – AVUSTRALYA:Overland Yolu

Avustralya geniş yüz ölçümü ve doğal güzellikleriyle dikkat çeken bir yeryüzü harikası. Aklınıza gelen tüm doğa sporları­nı, bu topraklarda rahatlıkla yapabiliyorsu­nuz.  Avustralya’da trekking yapabileceği­niz birçok rota bulunuyor. En çok tercih edileni ise; Cradle Dağı ile ülkenin en de­rin tatlı su gölü olan St. Clair arasındaki Overland yolu. Ormanlar, bataklar, şelaleler, dağ gölleri, vadiler rotanın olmazsa olmazları.

Everest Base Kampı, NEPAL

everest-base-camp-hiking

Everest’in önemi, dağcılık ve hiking ile ilgilenenler için bir başkadır. Bu sebep­le, en çok tercih edilen rotalar içerisinde, Everest Base Kampının adı mutlaka ilk sırada yer alır… Kampın he­men yakınında bulunan, Solu Khumbu Köyünün halkı tarafından organize edilen kamp turlarına katılarak Everest’i keşfe­debilirsiniz. Bu turlar,  yaklaşık 3 hafta sürebiliyor ve sonunda 5 bin 545 metre yüksekliğe çıkıyorsunuz. Everest Base Kampında trekking yapmak istiyorsanız, yükseklerde iklim şartlarının zorlayıcı ol­duğunu da bilmeniz ve bunu daha önceden deneyimlemiş olmanız gerekiyor elbette…

GR20, FRANSA

10282015_corsica-gr20_blog13

GR 20’nin Fransa’da olduğu yazıyor olabilir ancak asıl yeri Korsika adası. Yürüyüş yolu, Calenzana ile Conca arasındaki 170 kilometreyi kapsıyor. Sık orman dokusu, buzul gölleri, nehirler, bataklıklar, karlı zirveler, kraterler, dik yamaçlar yürüyüş rotasını hem güzelleştiriyor hem zorlaştırıyor.

Hint Himalayaları, HİNDİSTAN

Hint-Himalayaları

Hint Himalayaları’na gidip trekking yapmak istiyorsanız biraz deneyimli olmanız gerekiyor zira yol şart­ları oldukça zorlayıcı. Bölgenin tamamını keşfetmek istiyorsanız buraya en az 24 gün ayırmanız gerekiyor. Elbette daha kısa süreli turlar planlamak sizin elinizde.

Baltoro Buzulu ve K2 – PAKİSTAN

Baltoro Buzulu

Baltoro Buzulu’nun önünüzde boylu boyunca se­rileceği yol, dünyanın en ilginç rotalarından biri olarak kabul ediliyor. Turunuz sırasında 8611 metre yüksekliklere dahi çıkabiliyorsunuz. Bal­toro Buzulu ve K2 için en az 15 günlük bir süre­yi gözden çıkarabilirseniz, 6 bin 610 metrelik Paiju, 6 bin 417 metrelik Uli Biaho’yu da ziyaret edebilirsiniz.

Haute Yolu, FRANSA – İSVİÇRE

Mont Fort Refuge
Mont Fort Refuge

İki güzel ülke Fransa ve İsviçre arasında bulunan bu rota Fransada Chamonix’den başlayarak İsviçre Zermatt’a ka­dar devam ediyor. Yolun yürünmesi için en iyi zaman tabii ki bölgenin hava koşullarından dolayı yaz ayları. Ancak yol üzerinde daha zor şartlarla düzenlenen kayak turu ile tanınan bir yol olan Houte yolunu kış aylarında da teçhizatlı olarak deneyebilirsiniz.

Routeburn Yolu: YENİ ZELANDA

Routeburn Yolu

Parkur 32 kilometre ama ortalama üç günde tamamlanabiliyor. Bu da rotanın zorluğunu ortaya koyuyor. Yeni Zelanda’nın Güney Alpleri’ndeki Fiordland ve Mt. Aspiring gibi iki ulusal park yürüyüş sırasında geçilecek noktalar. Harris Saddle’daki mükemmel manzaralı bölüm için sınırlı sayıda katılımcıya izin verildiğini bilmelisiniz.

Gezginler

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir