Doğayla Buluşmadan Önce Dikkat Etmeniz Gereken 27 Nokta

Two young ladies with backpacks walking through green tropical meadow

Kamp, trekking ve her türlü doğa faaliyeti için olmazsa olmaz bazı temel kurallar vardır. Bu kurallara uygun hareket etmek doğada geçirdiğiniz zamanın daha keyifli olmasını sağlayacaktır. Bu kuralları özellikle bu işe yeni başlayan arkadaşlarımızın okumasını öneriyoruz.

 

1. Bir insanın yaşamının her aşamasında öğrenmesi gereken bir şeyler vardır mutlaka. Eğer doğa yürüyüşleri veya kampçılık yapmaya kakar verdiyseniz mutlaka eğitim alın. Eğitimsiz doğaya açılmak kazaya davettir.

2. Hiçbir etkinliği tek başınıza gerçekleştirmeyin. En küçük bir ayak burkulması bile insanın günlerce vahşi doğada tek başına kalmasına neden olabilir. Bu yüzden bir yerleşim yerinin yakınlarına gidiyor olsanız bile mutlaka grup halinde hareket edin.

3. Bilmediğiniz bir bölgeye rehbersiz gitmeyin. Grupta bölgeyi bilen bir veya birkaç kişinin bulunması iyi olur.

4. Plan ve program yapmadan harekete geçmeyin. Yolculuğun zamanı, süresi, rotaları, malzemelerin uygunluğu ve yeterliliği, gidilecek bölgenin özelliklerinin araştırılması gibi konuları kesinleştirin.

5. Daha önce doğaya gitmediğiniz insanlarla çok ciddi faaliyetler yapmayın. Doğada her faaliyet katılanların tam bir uyum içinde olmasını gerektirir.

6. Paylaşımcı olun. Arkadaşınıza vereceğiniz bir parça çikolata büyük dostlukların başlamasına neden olabilir. Zaten doğaya gitmek, kamp yapmanın temelinde de bu olmalıdır: Paylaşmayı öğrenmek.

7. Doğayla yarışmayın. Bu konu hep yanlış anlaşılmıştır. Doğaseverlere, dağcılara doğayla mücadele eden insanlar gözüyle bakılır. Oysa hiçbir insan doğayla mücadele edemez. Unutmayın doğayla değil kendi dayanma gücümüzle, sınırlarımızla mücadele ediyoruz.

8. Çantanızda kötü hava koşulları için giyecek taşıyın. Hangi mevsim olursa olsun doğaya çıkarken çantanızda her zaman bir yağmurluk olsun.

9. Malzeme almak için ace le etmeyin. Katalogdan malzeme seçmek yerine bilen birine danışın.

10. Meteorolojik bilgileri edinmeden kampa gitmeyin.

11. Gideceğiniz bölgenin haritasını elde etmeye çalışın. Tek başına harita işe yaramaz. Pusula da gerekli. Pusula veya harita kullanmayı biliyorsanız doğada kolay kolay kaybolmazsınız.

12. Gideceğiniz bölgenin jeolojik, coğrafik ve biyolojik özellikleri hakkında bilgi toplayın ve bu bilgileri etkinliğiniz süresince kullanmaya çalışın.

13. Doğada kesinlikle kestirme gördüğünüz yerlerden gitmeye çalışmayın. “En kestirme yol en iyi bildiğim yoldur” kuralını bozarsanız, kaybolma olasılığınız yükselir.

14. Etkinliğiniz sırasında doğaya zarar vermeyin. Önünüze çıkan sık ağaçlık veya çalılıktan dalları kırarak geçit açmak yerine bu bölgenin etrafından dolaşın. Yürürken görebileceğiniz tavşan, tilki gibi vahşi hayvanları rahatsız etmeyin.

15. Eğer kamp kuracaksanız kamp yerinizi başkalarının da yararlanabileceği şekilde düzenleyin.

16. Kamp yerini seçerken kaya diplerini tercih etmeyin. Yukarıdan kopacak bir kaya parçası çok ciddi sorunlara neden olabilir. Rüzgârın yönünü saptayarak çadırın ağzının rüzgârın esme yününün tersine gelmesine dikkat edin. Yoksa çadırı her açışınızda ciddi bir rüzgârla karşılaşırsınız.

17. Kamp yaşamlarının vazgeçilmez unsuru ateş yakmak ve başında oturup şarkı söylemektir. Oysa bu durum bazen geri dönülmez hatalara da yol açabilir. Eğer kamp yakınında orman varsa kesinlikle ateş yakmayın. Ateş yakmak için ağaç kesmeyin. Kuru dalları toplayın. Ateşi iyice söndürmeden kamp yerini terk etmeyin.

18. Önemli bir sorun da kampta bulaşık yıkamaktır. Kampa kesinlikle deterjan götürmeyin. En sağlıklısı granül sabundur. En pratik olanı ise yanınızda çok az yağlı yiyecekler götürmenizdir. Yağ kullanımını en az düzeyde tutarsanız tabaklarınızı sıcak su, kum, yosun veya toprakla çok iyi temizleyebilirsiniz.

19. Önemli bir sorun daha: Çöp. Kamp sonrasında çöplerinizi kesinlikle yakmayın. Konserve kutularını iyice ezerek hacmini küçültün ve tüm çöplerinizi bit poşete koyarak geri getirin.

20. Yürüyüş veya kamp esnasında bulunduğunuz yerlerden aşağılara zevk için taş yuvarlamayın. Hiç ummadığınız bir rotadan birileri geçiyor veya tırmanıyor olabilir.

21. Etkinliğiniz sırasında bulduğunuz teknik tırmanış malzemelerini kullanmayın. Doğada kalmaları onlara zarar vermiştir.

22. Rastladığınız kamp yerlerindeki çadırlara, özellikle de yiyeceklere dokunmayın. Yiyecekler etkinliğe göre hesaplandığı için alacağınız bir parça yiyecek diğerlerini aç bırakabilir. Çok zor durumdaysanız en azını seçerek (bir parça peynir, bir çikolata gibi) alın. Eğer zamanınız varsa gelmelerini bekleyin. Zamanınız yoksa not bırakın.

23. Etkinliğiniz sırasında gruptan ayrı hareket etmeyin, grup liderinin dediklerini ya pın. Çok konuşmayın. Ekiptekilerle sert tartışmalara girmeyin. En küçük bir tartışma bile ekibi olumsuz etkiler. Bu durum dikkatin dağılmasına ve kazalara yol açar.

24. Hedefe varmak üzere olsanız bile, çok yorulduysanız veya hava koşulları hızla değişiyorsa hemen geri dönün.

25. Malzemelerinizi çok iyi kullanın. Bakımını iyi yapın. Sağlıklı malzeme sağlıklı etkinlik demektir.

26. Günlük tutun. Yaşadığınız anlar kısa sürede zihninizden uçup gider. Oysa yazılı belge yıllar sonra bile birçok şeyin hatırlanmasına neden olur.

27. Gücünüzü ekonomik kullanın. Dönüşü de düşünün. Önemli kazaların çoğunun dağlarda dönüş sırasında olduğunu unutmayın. Kendinizi ispat etmeye çalışmayın.

Kaynak

Gezginler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir