Alternatif bir yapılanma biçimi: Mikro devletler

Mikrodevletler bağımsızlığını ilan etmiş, nüfusu az ve toprakları küçük olan uluslardır.  Vatikan, Monaco ya da Malta gibi bağımsızlıkları diğer ülkeler tarafından da kabul edilen ülkelere de mikro devlet (micronation) denir. Ancak bu yazıda bahsi geçen mikro devletler, diğer ülkeler tarafından tanınmayan fakat kendi bağımsızlığı kendi ilan edenler olacak.

Şimdi bu kendi bayrakları olan, kendi pullarını, paralarını, yasalarını çıkaran alternatif yapılanmalara bir göz atalım.

1 – Principality of SealandAlternatif bir yapılanma biçimi: Mikro devletler

Büyüklük: 0.00055 km2
Nüfus: 27
Kurucu: Michael Bates

Sealand muhtemelen Dünya’ da en çok adı duyulan mikro devlettir. İngiltere kıyılarından sadece 10 km uzaklıkta olup, 2. Dünya Savaşı’ nda Alman uçaklarının hava saldırılarını önlemek için tasarlanmış bir deniz kalesidir. 1967 yılında binbaşı Roy Bates tarafından bu ada işgal edilir. Ve ailesiyle birlikte adada yaşamaya başlar. İngiliz ordusu Bates’ i adadan atmak için asker gönderdiğinde ülkesini savunmak için silahına başvurur ve başarılı da olur. Ertesi yıl mahkemeye verilen ve İngiliz hakimin, İngiltere’ den 10 km uzakta olduğu için davada Bates’ i haklı bulmasıyla adaya iyice yerleşen ve kendi anayasasını, bayrağını ve parasını çıkartmasıyla, Sealand tüm Dünyanın ilgisini fazlasıyla çekti. 2007 senesinde, bir açık arttırma sitesinde adayı 10 milyon dolara satışa çıkaran Bates, maalesef istediğini müşteriyi bulamadı ve Sealand adasının prensi olarak şimdilik adada huzurlu yaşamına devam ediyor.

2 – Republic of MolossiaAlternatif bir yapılanma biçimi: Mikro devletler

Büyüklük: 58 km2
Nüfus: 2-3
Kurucu: Kevin Baugh

Amerika’ nın Nevada eyaletinte bulunan Molossia Cumhuriyeti’ nde, ülkenin kurucusu Kevin Baugh ve 2 oğlu dışında kimse yaşamıyor. Çocuklu hayalini gerçekleştirdiğini söyleyen Kevin Baugh’ ın ülkesi Malossia’ yı ziyaret etmek için pasaporta ihtiyacınız var. Ülkenin kendine ait parası, hükümet konağı hatta tren yolu bile mevcut. Ve yayın balığı, tüfek, soğan bu ülkede yasak. Ziyarete gelen turistleri güneş gözlüğü ve askeri üniformasıyla karşılayan Kevin Baugh, ülkesinde büyük bir diktatör imajı veriyor.

3 – Principality of Hutt RiverAlternatif bir yapılanma biçimi: Mikro devletler

Büyüklük: 75 Km2
Nüfus: Around 20 residents and 13,000-18,000 overseas citizens
Kurucu: His Royal Highness Prince Leonard I

Hutt River Prensliği 21 nisan 1970 yılında Leonard Casley tarafından kuruldu. Leonard Casley ve beraberindeki 5 çiftçi aile, Avusturalya hükümeti ile hukuki bir anlaşmazlığa düştü. Bir takım yazışmalardan sonra Casley sorunun çözülemeyeceğini anlayınca kendi prensliğini kurmaya karar verdi. Avusturalya’ daki eski kanunlardan ötürü  Hutt River prensliğine kimse dokunamadı ve Casley kendisini önce Hutt River Prensi daha sonra da ünvanını Majesteleri Prens Leonard I olarak değiştirdi. Hükümete vergi ödemeyen, kendi parasını pasan, hatta kendi pasaportları olan bu prensliği Dünyanın çeşitli ülkelerinden bolca turist ziyaret ediyor.

 4 – Wavelandmikro devletler

Büyüklük: 784 km2
Nüfus: 0
Kurucu: Greenpeace

Mülkiyeti İzlanda, Danimarka, İrlanda ve İngiltere arasında tartışma yaratan bu küçük kaya parçasının asıl ismi Rockall’ dır. Bu anlaşmazlığın sebebi, bölgede yürütülen ve karasularına katılacak ülke tarafından da devam edilmesi muhtemel, petrol arama çalışmaları. Tam da bu anlaşmazlığın devam ettiği 1999 yılında, çevreci örgün Greenpeace adayı işgal etti. Amaç ise bu anlaşmazlığının altında yatan gerçekleri protesto etmekti. Üzerinde herhangi bir canlı barındıramayacağından, İngiltere tarafından görmezden gelinen bu protesto dikkat çekmiş olacak ki – tabi BP’ nin son petrol arama çalışmalarındaki olaylarından etkisi yadsınamaz – şu an vatandaşlık başvuruları devam eden ülke, öylece kendi haline bırakılmış durumda. Eğer siz de Rockall ( Waveland) vatandaşı olmak istiyorsanız, Waveland.org adresinden başvurunuz yapabilirsiniz.

5 – Grand Duchy of Westarcticamikro devletler

Büyüklük: 1,610,000 km2
Nüfus: Genelde 0
Kurucu: Jon-Lawrence Langer, Grand Duke of Westarctica

Ülkenin topraklarının bi hayli büyük olmasının sebebi, Westarctica’ nın aslında Batı Antartika bölgesini kapmasındandır. Antartika kıtası üzerinde hiçbir ülkenin hak iddia edemeyeceği anlaşma yürürlükte iken, 2001 senesinde Travis McHenry adındaki bir adam, Antartika’ nın Marie Byrd Land bölgesinde bir mikrodevlet kurduğunu, aralarında Rusya, Avusturalya, Fransa, Norveç ve Arjantin gibi ülkelerin bulunduğu bazı ülkere birer mektup göndererek duyurdu. Tabi bu ülkeler gönderilen mektubu pek ciddiye almayıp bu çılgın adamı görmezden geldiler.  İlerleyen yıllarda da ülkesine yeni topraklar kattığını da tüm Dünya’ ya duyurdu ama yine pek umursanmadı. Kendine ait bayrağı, pulu ve parası dahi olan ancak üzerinde kimsenin yaşamadığı Westarctica günümüzde halen varlığını sürdüren bir mikro devlettir.

6 – Nation of Celestial Spacenationofcelestialspace

Büyüklük: Dünya dışındaki tüm evren
Nüfus: Bilinmiyor
Kurucu: James Thomas Mangan

1949 senesinde James Thomas Mangan adındaki kişi uzayda bir mikro devlet kurduğunu, o yıllarda devam eden Rusya ve Amerika gibi ülkelerin uzay çalışmalarını derhal durdurmalarını gerektiğini Birleşmiş Milletler’ e bildirir. Tabi ki bu şikayeti pek ciddiye alınmadı. Ancak bu ülkelerin uzay yarışlarını devam ettirmesiyle, bu sefer ilgili ülkere kişisel mülküne tecavüz ettikleri gerekçesiyle ağır birer mektup gönderir. Tahmin edeceğiniz gibi yine ciddiye alınmadı. Mangan’ ın bu devleti kurmasındaki amacı aslında, uzaya çıkma yarışı devam ederken Rusya ve Amerika’ nın bu yarış yüzünden Dünya barışını tehlikeye atacağından korkması ve uzay bütünlüğünü sağlamaktı. Mangan’ ın kurduğu “Celestial” adlı mikro devlet üzerinde hak iddiası ölünceye devam etti. Daha sonraları çocukları tarafından pek devam ettirilmeyen davasından geriye kalan ise, 50′ lerin sonunda bastırdığı  ve üzerinde kendi resmi bulunan sikkeler.

8 – Rose Islandroseisland

Büyüklük: 0.0004 km2
Nüfus: Değişken
Kurucu: Başkan Giorgio Rosa

1967 senesinde, İtalyan mühendis Giorgia Rosa tarafından, İtalya’ nın Rimini kıyısından 11 km açıkta  inşa edilen ve ömrü pek de uzun olmayan bir mikro devlettir. 400 metrekarelik bir alanda yapılan platformda, restoran, bar, gece kulubü gibi farklı ticari alanlarda barınıyordu. 1968′ te Giorgia Rosa, kendisini ülkenin cumhurbaşkanı ilan etti ve bağımsızlığını ilan etti. Tabiki İtalya kendi karasularında yapılanan bu mikro devlete önceleri göz yumsada, bu ülkenin vergi ödemeden para kazanmak için kurulduğunu iddia edip bölgeye bir müfettiş gönderdi. Müfettişi kurduğu ülkeye almayınca da İtalya bu sefer bölgeye küçük bir askeri birlik göndererek platformu tamamen ele geçirdi. Ve bir miktar bomba yardımıyla dramatik biçimde Rose Island’ ı denizin dibine gönderdi.

9 – Operation Atlantisoperationatlantis

Büyüklük: Bir tekne
Nüfus: Değişken
Kurucu: Werner Stiefel

1971 senesinde, eczacılık işiyle uğraşan Werner Stiefel ve etrafında topladığı bir grup özgürlük yanlısı genç tarafından inşa edilen bir tekneden bahsedeceğiz bu sefer.Werner Stiefel ve ekibi, Atlantis Operasyonu adını verdikleri bu birlikte, herhangi bir ulusal güce bağlı olmadan, uluslararası sularda özgürlükçü bir toplum kurmak için yola çıktılar. Karayipler’ de yapay bir ada yaratmak için çıktıkları bu yolculuk biraz hazin bitti. Yolculukta hayli kötü hava koşulları ile mücadele eden tekne, bir kasırgaya daha dayamadı ve içindeki tüm mürettabatıyla birlikte battı.

10 – Talossa Krallığıma_map

Büyüklük: 13 km2
Nüfus: 120
Kurucu: King John I

Talossa Krallığı, sonraları birkaç vatandaşı tarafından isyana uğrayıp, ayrılıkçı hareketler nedeniyle ikiye bölünen bir ülke. Krallık 1979 yılında, 14 yaşındaki Wisconsin’li Robert Madison tarafından kuruldu. Krallık ve kurucusu 90’larda çok meşhur oldu ve tüm dünyada gazete ve televizyon haberlerine konu oldu. 2004 yılında, ülkenin vatandaşı olanlardan bir grup, ayrılarak Talossa Cumhuriyetini kurdular. Ülkenin hayali toprakları, Milwaukee’nin batı kısmının büyük bölümünü, Antarktika’da büyük toprak parçası ve 2 adayı ve Fransa’yı kapsıyor.

Kaynak

Gezginler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir