Büyüleyici Bir Güzel: Yunnan

Yunnan, Çin’in hem coğrafi hem de etnik bakımdan en çeşitli bölgesi. Asya’da çok ender yerler insana böyle bir görsel uyarı sağlar; bir tarafta Tibet dağları, diğer tarafta platolar, düzlükler, tepeler ve hatta sıcak su kaynaklarıyla dolu volkanik bölgeler. Ve bu toprakları sulayan efsanevi nehirler; Yangtze, Mekong ve Nu… Daha da ilginci, bu nehirlerin yörede birbirine paralel akmaları ve bu yüzden paralel oldukları alanın tümünün UNESCO tarafından doğal miras listesine alınması!scenicyunnantour15_zpsc8abcf45

En güneyinde yarı-tropik ormanları aştınız mı ver elini Laos, Myanmar ve Vietnam! Çin’in başka hiçbir yerinde flora ve fauna bu kadar çeşitli değildir. Yunnan’a özgü 15 bin çeşit bitki ve çiçek vardır. Ünlü açelyası tam 450 çeşittir!

Belki de en önemlisi; Çin’de kabul edilmiş 56 etnik azınlık gruptan 25 tanesinin Yunnan’da yaşaması. Yunnan, doğudan Han kültürünün, kuzeybatıdan Tibet etkilerinin ve güneydoğu Asya’nın zengin kültür birikiminin bir araya gelip harmanlandığı görkemli bir mozaik! Ayrıca Çin’de karşılaşacağınız en rahat, stres ve bürokrasiden en uzak yer. İklimi de nispeten daha yumuşak olduğu ve saydığımız diğer öğelerden ötürü tüm yıl boyunca yerli turistin gözdesi!

Yaklaşık Türkiye’nin yarısı kadar bir yüzölçüme sahip Yunnan’ın nüfusu 46 milyon.yunnan

8. yy’da Yunnan’ı 6 prens yönetirmiş. Efsaneye göre bunlardan bir tanesi kuzey Çin’e bir görevle giderken yolda nereden geldiği sorulmuş. Cevap olarak “Sichuan’ın yağmurlu kemerinin güneyinden” demiş. Bu cevap imparatorun kulağına kadar gitmiş ve haşmetli, prensin ülkesini Yun-nan ‘bulutların güneyindeki ülke’ olarak adlandırmış.

Bölgenin başkenti, yaklaşık 5.7 milyon nüfuslu Kunming. Hem yumuşak havası hem de her daim güzel çiçekler ve bitkilerle kaplı olması, ‘ölümsüz bahar şehri’ diye çağrılmasını sağlamış. Kunming aynı zamanda güneybatı Çin’den Tibet’e giden çay ticaret rotasının da başlangıcı.

Yunnan genel olarak yüksek bir bölge, çünkü Himalayaların uzantılarıyla Yunnan-Guizhou platosu birbirini burada kucaklıyor. Kunming 1890 metrede, Dali 2 bin, Lijiang 2 bin 400 ve Shangri-la 3 bin 100 metrede.
Himalayaların doğu sınırında uzanan Hengduan dağları Yunnan eyaletiyle Tibet ile arasında sınır teşkil eder. Hengduan dağlarının zirvesi Kawakarpo, kutsal bir hac bölgesidir. Heybetli zirvesi hala daha fethedilememiştir.

Taş Orman Yunnan’ın en önemli öğelerinden. Formasyonu 270 milyon yıl önce başlayan ve bir zamanlar okyanus tabanı olan bu orman, suların çekilmesiyle geride kalan kireçtaşı yatağının devamlı erozyonla şekillenmesiyle oluşmuş. Ünlü yönetmen James Cameron’a başyapıtı “Avatar”ı çekmekte ilham kaynağı olan Taş Orman, UNESCO koruması altında. Siyah Ejder Göleti’i ise Yunnan’la ilgili hemen her kitabın kapağını süsleyen bir kare.

Bulut dalgalarının aşağısında Çin’in uzak güney-batı eyaleti Yunnan’da büyük nehirler ve dünyanın en eski ormanlarından oluşan gizemli ve efsanevi bir yer daha var. Shangri La.

yunnan

Geçen yüzyıla kadar bu bölge Çin dışında pek bilinmeyen bir yermiş aslında. Ama sonrasında doğunun bu gizemli ve saklı dünyasıyla ilgili haberler batı medeniyetlerine kadar ulaşınca, bu bölge bitki avcısı olarak tanınan gözü pek botanist kâşiflerine yeni bir macera ve ekmek kapısı açmış. İçlerinde en ünlüsü Shangri-la’yı bulma azmiyle sonu gelmez dağ silsilelerini, dünyanın en derin vadilerini aşmak zorunda kalan gerçek bir Indiana Jones olan Joseph Rock elbette.

Binlerce yıl önce inşa edilmiş olan bu güzergâh, tüccar ve gezginlerin Çin sınırlarını aşarak Roma’ya dek gidebilmelerine imkân sağlamıştır. Burası bütün yıl kardan arınmış olmasıyla Çin’e girip çıkmanın en garanti yolu.Dongchuan-Red-Land-in-Yunnan-China

Ancak Yunnan ormanlarında garip bir sessizlik hakim artık. Bölgedeki nadir ormanlar yok edilerek yerlerine kauçuk ağaçları dikilmekte. Ticaret, endüstri ve turizm için gerekli tesislerin ihtiyaç duyduğu yeni yollar bu orman alanlarıyla kesişiyor. İki farklı dünya karşı karşıya gelmiş gibi adeta.

Şimdilik bu dağlar hala yemyeşil bir örtüyle kaplı. Bu örtünün altında belki de Çin’in en büyük doğal hazineleri yatıyor. Bulutların aşağısında hayvanlar, insanlar ve bitkilerin anlaşılması güç birlikteliğinden oluşan narin, eşsiz ve karmaşık bir dünya…

Gezginler 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir