Bu Makine Faşistleri Öldürür / This Machine Kills Fascists

 

Woody Guthrie

Woodrow Wilson “Woody” Guthrie (d. 14 Temmuz 1912 – ö. 3 Ekim 1967), ABD’li şarkı sözü yazarı ve folk müzik sanatçısı. Guthrie müzik kariyerinde yüzlerce şarkıya, balata imza atmış, siyasi temalar içeren şarkılardan geleneksel şarkılara, geleneksel şarkılardan çocuk şarkılarına kadar birçok farklı dalda doğaçlama çalışmaları olmuştur. Hayatı boyunca canlı performanslarını sürdüren sanatçı sıklıkla gitarıyla, This Machine Kills Fascists yani “Bu Makine Faşistleri Öldürür” sloganıyla seyirci karşısına çıkmıştır.

Guthrie Oklahoma’dan Kaliforniya’ya kadar göçmen işçilerle yol almış ve geleneksel folk ve blues şarkıları öğrenmiştir. Şarkıları özellikle Büyük Bunalım esnasındaki Dust Bowl dönemi olarak adlandırılan kuraklık dönemindeki deneyimlerini konu almaktadır ve “Dust Bowl Troubadour” yani “Kuraklık Dönemi Gezgin Müzisyeni” olarak da tanınmıştır.

Farmer_walking_in_dust_storm_Cimarron_County_Oklahoma2
Toz fırtınasında yürümeye çalışan bir çiftçi ve oğulları. Cimarron County, Oklahoma, ABD. (Fotoğraf:Arthur Rothstein,1936)

Dust Bowl veya Dirty Thirties, 1930’dan 1936’ya ve bazı bölgelerde 1940’a kadar şiddetli toz fırtınalarının, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’nın bozkır ve çayır topraklarına önemli derecede ekolojik ve tarımsal zarar verdiği bir dönemdir. Bu fenomen, aşırı kuraklıkla birlikte ürün rotasyonu, nadas alanları ve koruyucu bitki gibi erozyonu önleyici tarımsal yöntemlerin uzun yıllar kullanılmamasından kaynaklanmıştır.

Milyonlarca dönümlük tarım arazisinin işe yaramaz hale geldiği bu dönemde, yüzbinlerce insan evlerini terk etmek zorunda kaldı. Büyük bir kısmı Oklahomalı olduğu için “Okies” olarak adlandırılan bu ailelerin çoğu Kaliforniya ve diğer eyaletlere göç ettiler. Arazi sahibi olmadıkları için, yol üzerinde karşılarına çıkan çiftliklerde çok düşük ücret karşılığında meyve ve diğer ürünleri toplayıp, açlık sınırında yaşam sürdürdüler.

Bu dönem, yazar John Steinbeck’in Pulitzer Ödülü kazanan Gazap Üzümleri ve Fareler ve İnsanlar adlı eserlerine konu oldu.

Woody Guthrie aşağıda dinleyeceğiniz şarkısında bu toz fırtınası günlerini anlatıyor.

İyi dinlemeler…

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir