ZAMANINIZI BOŞ YERE HARCIYOR OLABİLİR MİSİNİZ?

Yaşayan her canlı için en değerli şey şüphesiz zaman. Bir çok birey önünde uzun bir hayat var olduğunu düşünerek elindeki zamanın değerini fark etmeden uzun süreli planlar yapma eğilimindedir. Zamanı yavaşlatabilmeniz ya da fark etmeden geçtiğini hissederek durdurabilmeniz imkansız. Bu nedenle siz de dünya üzerinde zamanını boşa harcayan ve kalitesiz vakit geçiren milyarlarca insandan biri olabilirsiniz.

Eğlenmeden ve üretmeden geçirdiğiniz, tatmin olamadığınız her anda, geri kalan hayatınızın bir kısmını boşa harcamış olursunuz. Peki, zamanınızı boşa harcadığınızı ve kalitesiz geçirdiğinizi nasıl anlarsınız?

telefonar

1. Telefonunuzu vücudunuzun bir parçası haline getirmek

Gün içinde ne kadar zamanınızı telefonunuzla ilgilenerek geçirdiğinizi hiç düşündünüz mü? Günümüzün büyük bölümünü farkında olmadan arkadaşlarımıza mesaj yazarak, Twitter’da ve Facebook’ta kendimizle ilgili şeyler paylaşarak ya da başkalarının yaşantılarını inceleyerek geçiriyoruz. Teknolojinin hayatımızın ayrılmaz bir parçası olduğu kaçınılmaz bir gerçek. Bunu inkar etmemiz ya da kaçmamız mümkün değil.  Fakat teknolojiyi ne şekilde ve ne kadar kullandığımız kendi kararımıza bağlı olarak düzenleyebileceğimiz bir durum. Sonrasında dönüp bakmayacağınız anılar yaratmak için harcadığınız süreçte yeni deneyimler edinebilirsiniz. Bu süreyi yeni insanlarla tanışmak ya da daha önce hiç denemediğiniz bir şeyler yapmak için kullanabilirsiniz.

konfor-alanı

2. Konfor alanınızın dışına çıkmamak için elinizden gelen her şeyi yapmak

Hayat yaptığımız seçimlerden ibarettir. İzleyeceğiniz yolun birini seçtiğinizde bir diğerinden vazgeçmek durumundasınız. Bu nedenle içinde bulunduğunuz anda yalnızca yürümekte olduğunuz yola odaklanmaya çalışmalısınız. Geçmiş olan tek bir saniyenizi bile geri alabilmeniz mümkün değil. Hayatın yaşadığımız deneyimlerden ibaret olduğunu düşündüğümüzde, bu deneyimlerden aldığımız zevk ve tutku dışında önemli olan bir şey yok. Deneyimlerimiz kendilerini tekrar etmeye başladığında, yani aynı aktiviteyi üst üste yapmaya devam ettiğimizde ise bu aktivitelerden aldığımız zevkte bir düşüş olduğunu fark ederiz. Bir şeyi ilk kez yapmanın verdiği zevkin tüm deneyimlerimizden ne kadar farklı olduğunu biliyoruz. Bu nedenle hayattan aldığınız zevkin maksimum seviyede olabilmesi, sürekli farklı şeyler deneyimleyebilmenizle doğru orantılıdır.

para

3. Paranızı gereksiz şeyler için harcamak

Zaman dediğimiz kavram satın alınamayacak bir şey olsa da, zaman ve para arasında güçlü bir ilişki olduğunu çalışan her birey bilir. Zamanınızı eğlenceli ve zevk aldığınız aktivitelerle geçirebilmek için, yeterli miktarda birikimizin olması gereklidir. Ancak sınırsız kaynağınızın olması da, paranızı doğru değerlendiremediğiniz taktirde bir anlam ifade etmez. Bu nedenle elinizdeki kaynakları mümkün olabildiğince iyi değerlendirmeye çalışmalı ve gereksiz, sizin için bir anlam ifade etmeyen şeyler için harcamaktan kaçınmalısınız.

zaman-geçirmek

4. Zamanınızı yapmak istemediğiniz aktivitelerle geçirmek

Hepimizin geçmişte yapmış olmaktan pişmanlık duyduğu ancak kabul etmek istemediği alışkanlıkları, başarısızlıkları ya da deneyimleri olabilir. Hayatta her zaman doğru seçimler yapabilmemiz mümkün değildir. İhtiyaçlarımız ve isteklerimiz farklılıklar gösterebilir. İhtiyaçlarımızı karşılayabilmek adına istediğimiz şeyleri yapmaktan vazgeçmek durumunda kalabiliriz. Bu nedenle ihtiyaçlarımızın ve isteklerimizin farkında olup, önceliklerimizi iyi belirlemeliyiz. İhtiyaçlar ve istekler arasındaki dengeyi bulabildiğiniz sürece, zamanınızı daha etkili kullanabildiğinizi fark edeceksiniz.

yaşlanma

5. Vücudunuza yeterince önem göstermemek

Fiziksel olarak sağlıklı olmak, hayatımızın en önemli öğesi ve birincil yaşama amacımızdır. Bedensel fonksiyonların son bulması, yaşamın da son bulması anlamına gelir. Bu nedenle fiziksel sağlığınıza dikkat etmeniz, yaşam kalitenizi belirleyen en önemli etmendir. Sağlıklı bir vücut, uzun bir yaşamın olmazsa olmazıdır.

Yaşam stilinizle ilgili şikayetleriniz olabilir ancak dünya üzerinde tam anlamıyla sağlıklı yaşayabilen bir topluluk bulunmuyor. Bu nedenle vücudunuzu mümkün olabildiğince sağlıklı tutmaya ve ömrünüzü kısaltabilecek zararlı aktivitelerden kaçınmaya çalışmalısınız.

akıl

6. Akıl sağlığınıza yeterli özeni göstermemek

Akıl ve ruh sağlığı, sağlıklı ve uzun bir yaşam için en az fiziksel sağlık kadar önem taşıyor. Fiziksel sağlığınızın yerinde oluşu, ruh sağlığınız için de önem taşıyor. Beslenme düzeniniz, uyku süreniz, egzersiz yapmanız hormonlarınızın ve sinir sisteminizin işleyişini doğrudan etkiliyor. Vücut fonksiyonlarınızın sağlıklı işleyişi akıl sağlığınızı, akıl sağlığınızın yerinde oluşu ise mutlu bir yaşam sürmenizi sağlayacaktır. Mutluluk, sihirli ve birden ortaya çıkan ve birden kaybolan bir olgu değildir. Hormonlarınızla ve sinir sisteminizin işleyişiyle alakalıdır.

Sleeping

7. Yeterince uyumamak

Daha önce de belirttiğimiz gibi, zihninizin normal işleyişinde ilerleyebilmesi ve akıl sağlığınızı koruyabilmeniz, yeterli miktarda uyumanızla mümkündür. Yeterince uyumanız vücut fonksiyonlarınızın normal düzeyde kalmasını, sağlıklı bir vücut akıl sağlığınızı korumanızı ve akıl sağlığınızın yerinde olması kişisel mutluluğunuzu ve tatmin duygunuzu doğrudan etkiler.

Bir çok insan ilginç ve yaratıcı fikirlerin az uykuyla ve daha çok uyanık kalarak ortaya çıktığına inanır. Bu, her birey için farklı olan, göreceli bir kavramdır ve tamamen uyanık kaldığınız zamanı nasıl değerlendirdiğinizle ilgilidir.

 sıkıcı

8. Gereksiz insanlara gereğinden fazla zaman ayırmak

Burada bahsetmek istediğimiz konu insanlar arasında farklılıklardan dolayı ayrım yapmanız ya da işinize yaramayacak insanları dışlamanız değil; konuya daha sosyal bir çerçeveden yaklaşmanız ve birlikte zaman geçirdiğiniz insanları iyi değerlendirebilmeniz.

Hayatımızdaki insanların bir kısmı, kendimizi geliştirmemize katkıda bulunurken bir kısmı da bizi aşağı çeker. Hayatınızı olumsuz yönde etkileyen kişiler, yeni deneyimler edinmenizi engelleyerek zaman kaybetmenize neden olurlar; sizi istemediğiniz şeyler yapmak zorunda bırakırlar ve uzun süreçte, size duygusal olarak zarar verirler. Hayatınızı daha iyi bir seviyeye taşımayan bireyler, sizi otomatik olarak aşağı çekerler. Zamanınızı boşa harcamaya son vermek istiyorsanız, çevrenizdeki insanları iyi analiz ederek arkadaş seçimlerinizi doğru yaptığınızdan emin olmalısınız.

iş

9. İstemediğiniz bir işte çalışmak zorunda olmak

Haftada 40 saat azımsanmayacak kadar büyük bir zaman dilimi. Yıllık olarak hesapladığınızda, bir sende tam 2000 saatinizi iş yerinde geçiriyorsunuz. Eğer 30 yıllık bir çalışansanız, hayatınızın neredeyse 7 yılını çalışarak geçirmiş oluyorsunuz. Bu zamanı daha bilinçli ve etkili kullanmak istemez misiniz? Hayatınızı devam ettirebilmek ve yaşam standartlarınızı sürdürebilmek için para kazanmanız şart. Fakat para kazanmak için harcadığınız zamanı daha eğlenceli bir hale getirebilmek sizin elinizde. İşinizle ilgili boş geçirdiğiniz tek an, kendiniz için en uygun işi ararken geçirdiğiniz zaman olsun.

rüyalar1

10. Yaşamak istemediğiniz bir hayatı yaşıyor olmak

Rüyalarınızdaki yaşama sahip olduğunuzu düşünüyor musunuz? Arabaları, yatları, katları ve hayalini kurduğunuz tüm materyalistik şeyleri unutun. Çünkü bu isteklerinizin sonu asla gelmeyecek; daima her şeyin daha fazlasını ve iyisini isteyeceksiniz. Bu nedenle de idealinizdeki yaşama kavuşabilmeniz hiç bir zaman tam anlamıyla mümkün olmayacak. Yaşamak istediğiniz hayatın hayallerini kuracağınız zamanı, anı yaşamak için kullanmayı deneyin. Daha iyi seçimler yapın. Şu ana kadar aldığınız kararları gözden geçirin ve kararlarınızın sizi taşıdığı konuma geniş bir çerçeveden bakmaya çalışın. Sahip olduğunuz imkanların farkına varın ve bu imkanlarla yapabileceğinizin en iyisini yapmaya çalışın. Eğer hayatınızda olumlu değişikliğe yol açacağını düşündüğünüz küçücük bir şey bile varsa, bu şeyin peşinden gidin. Hayatın sizi kontrol etmesine izin vermeyin; yaşadığınız hayatı manipüle ederek siz kontrol altında tutmaya çalışın.

Kaynak: www.uplifers.com/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir