Yaşamak İçin Nelerden Vazgeçebilirsiniz?

Yaşamak için nelerinizden vazgeçebilirsiniz? Para, ev, araba, iş, sevgili, aile gibi şeyler değil bahsettiğim… Vücudunuzun hangi parçasından vazgeçersiniz merak ettiğim? Sağ kolunuzdan mesela!

Yaşamak için sağ kolunuzdan vazgeçer misiniz?

Mayıs 2003‘te Utah‘taki Blue John Kanyon‘unda tek başına bir yürüyüşe çıkan Ralston, hayatının en zor ikilemiyle karşılaşacağını bilmiyordu. Daha önce defalarca yaptığı yürüyüşlerden biri olacaktı. Doğayla baş başa kalacak, belki başka dağcılarla karşılaşıp sohbet edecek ve evine dönecekti. Her şey güzel de başladı. Ta ki dar bir geçide girene kadar!127-hours-james-franco-stuck-hand-thumb-rock

Yerinden kopan bir kaya Aron Ralston’ın üstüne düştü. Kendini son anda kenara atan genç dağcı mutlak bir ölümden kurtuldu ancak sağ kolu kanyonun duvarıyla kaya arasına sıkıştı. Dayanılmaz bir acıyla bağırdı. Bir daha, bir daha, bir daha bağırdı… Sesi yankılanıp gerisin geriye kendisine döndü. Sustu.

Acıyı, vücudunun her hücresinde hisseti… Sol koluyla kayayı yerinden kıpırdatıp kolunu kurtarmaya çalıştı. Ayağıyla itti… Ezilen kolunu kayanın altından kurtarmak için her yolu denedi… Tekrar bağırdı… Sesi tekrar gerisin geriye döndü. Sustu.

Acıya alıştı önce… Sonra ölümü düşünmeye başladı. Orada o dağ başında ölüp gideceğini düşündü.
Defalarca, kayalarına tırmandığı, patikalarını geçtiği dağı düşündü. En şımarık anında dağ ona patronun kim olduğunu göstermişti…

Susadı, kendi çişini içti… Cebindeki kamerasını çıkarıp, sevdiklerine veda mesajları kaydetti. Kolu bir kayanın altında 5 gün 6 gece geçirdi. 127 saat sonra “Her birimizdeki kısalığına rağmen / yaşamak daha kuvvetli ölümden” dizelerindeki gibi yaşamak ağır bastı… Yaşamak için kolunu o kayanın altında bırakmaya karar verdi. Cebindeki küçük kör bıçağını çıkardı ve kolunu kesmeye başladı.

Çığlıkları dağda yankılanıp kendisine geri döndü. Sustu…

Kayalar, yüzü, üstü başı kanıyla yıkandı. Kolunu dirseğinin hemen altından kesmesi tam 44 dakika sürdü. Kolunu bıraktı, hayatını aldı… 20 metrelik bir kayadan tek kolla indi… Geldiği yoldan yürüdü. Sonsuzluk kadar uzun bir süre sonra Hollandalı bir aileyle karşılaştı. Aile bir kolu olmayan her yanı kanla yıkanmış genç adama su verdi ve yetkilileri aradı.

Hastanede gözünü açtığında kayanın altında bıraktığı kolunun külleri yanı başındaydı. Görevliler kolu bulmuş, kayanın altından kurtarmış ve yakmıştı. Aron Ralston, günler sonra kolunun külleriyle hayata yeniden başladığı kayanın yanına gitti. Kolunu oraya bıraktı…

“127 Saat “filmiyle Aron Ralston’ın hikâyesini anlatı bizlere. Fimin yönetmeni  Danny Boyle’nin sözleri üzerinde düşünülmeye değer:”Aron kolunu o kayanın altında bırakıp döndüğünde hayatı boyunca olduğundan daha tamdı”

Kadir Kaymakçı

Gezginler

One comment

  1. Gözüm bu acıyı çeken , birde yaşayan bilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir