‘Yaşa ve yaşat’: Liberland

Kural az, özgürlük çok. Orada yepyeni bir ülke var Balkanlarda. Adı Liberland.

liberland

Liberland, tam adıyla Özgür Liberland Cumhuriyeti 13 Nisan 2015’te Çek cumhuriyeti vatandaşı Vit Jedlicka ve iki arkadaşı tarafından, mevcut sistemi değiştiremeyeceğiz o zaman kendi sistemimizi kuralım öngörüsünden yola çıkarak kuruldu. Yaklaşık 7 kilometrekarelik alanı kaplayan bu devlet, Vatikan ve Monako’dan sonra dünyanın en küçük üçüncü devleti.

Liberland’ın ideal vatandaşlık tanımı ise şöyle: “Irk, etnik köken, yönelim ve din farkı gözetmeksizin başkalarına ve başkalarının fikirlerine saygılı olan, özel mülkiyete saygı gösteren, komünist, Nazi ya da başka aşırı uç geçmişi olmayan, suç işlememiş kişiler.”

İşte Liberland’la ilgili bilmeniz gereken birçok şey…

LIBERLAND NEREDE?
Tuna nehrinin batısında Hırvatistan ve Sırbistan arasında kalan bölgede kurulmuştur. Bazı haritalarda, bu bölge “Gornja Siga” olarak geçmektedir.s-888e0ada824cd27482b1235a174345642dd54a32

SIRBİSTAN YA DA HIRVATİSTAN’A MI DAHİL? 
Kurucularına göre hayır. Balkan ve bazı doğu Avrupa ülkeleri 1991 yılından itibaren Yugoslavya’dan ayrılarak bağımsızlıklarını ilan ederken, arada kalan bu küçük bölge tamamen unutulmuş ve ne Hırvatistan ne de Sırbistan hak iddia etmiştir. Böylece bu bölge “terra nullius” diğer bir adıyla sahipsiz toprak olarak kalmıştır.

DİLİ NE?

Çekçe ve İngilizce

MİKRO ULUS NEDİR? 
Mikro ulus, hükümetler ya da büyük uluslararası kuruluşların resmi olarak tanımadığı bir bağımsız devlet oluşumudur. Diğer sosyal oluşumlardan farklı olarak resmi olarak belli bir toprak üzerinde bağımsızlık ilan eder.

BAŞKANI KİM? 
Bölge 31 yaşındaki Çek siyasetçi ve aktivist tarafından yönetilmektedir. 31 yaşındaki Jedlicka sağ muhafazakar parti olan Özgür Vatandaşlar (Free Citizens) partisinin üyesidir. Ülkenin ilk cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy vermemesine rağmen diğer iki kurucu üye tarafından seçilmiştir.11227524_1867763200116151_5074855333880665079_n

LİBERLAND NEDEN KURULDU? 

Liberland’ın kurulmasındaki amaç; dürüst insanların merkezi hükümetin minimal düzeyde müdahalesiyle refah düzeylerinin artması. Jedlicka’ya göre “Avrupa’nın Hong Kong, Singapur ve Monaco gibi daha fazla ülkeye ihtiyacı var.” “Yeni bir vergi cennetine ihtiyacımız yok,” diyerek ekliyor.

VERGİLER OLACAK MI? 
Tüm vergiler gönüllü olmak kaydıyla ödenecek. Enerji, sağlık sistemi, çöp kontrolü gibi devlet hizmetleri özel şirketler ya da kitle fonlamasıyla işletilecek.

LIBERLAND NEYİ BAŞARMAK İSTİYOR?
Avrupa’nın Singapuru olma yolunda ilerlemek ve diğer ülkeler tarafından bağımsız bir devlet olarak tanınmak. Jedlicka’nın söylemi şu: IŞID gibi bir oluşum bile devlet kurma iddiasındaysa barışı ve özgürlüğü savunan bizler neden yapamayalım?

DİĞER ÜLKELERDE ELÇİLİKLERİ VAR MI?  
Ülkenin şu anda 60 ülkede 70 dış temsilciliği bulunuyor. Türkiye’de de temsilciliği mevcut.

YASAL MI? 
Liberland arazi yasasından faydalanılarak kuruldu. Bu yasaya göre herhangi bir grup tarafsız ve ortada bırakılmış toprak üzerinde yasal olarak hak iddia edebilir. Bazı uzmanlara göre bölge sahipsiz olsa bile büyük ihtimalle Sırbistan’a dahil.Liberland5

LIBERLAND’DE YAŞAYAN VAR MI? 
Henüz değil. Liberland’a ayak basan herkes Hırvat polisler tarafından tutuklanıyor. Fakat, bu durum Liberland Yerleşimcileri Birliği (Liberland Settlers Association) üyelerini yıldırmıyor. Yerel polisle çoğu zaman çatışmalar devam ediyor. Liberland Yerleşimcileri Birliği Sırbistan’da kurulan bir sivil toplum kuruluşudur. Uluslararası arena’da tanınması için uğraşan gönüllüler tarafından birliğe destek verilmektedir.

DEVLET OLARAK TANINDIĞINDA KAÇ KİŞİ YAŞAYABİLECEK? 
Liberland’a vatandaşlık başvurusunda bulunanların sayısı yaklaşık 400,000. Fakat, bunların sadece 45,000’i ciddi görülüyor. Jedlicka’ya göre toplamda 30,000-40,000 arası Liberlandlı var ve bunların sadece bir kısmı Liberland’da yaşayacak.

PEKİ PARA NEREDEN GELİYOR?

Bu oluşumun büyümesini isteyen kişilerin bağışlarından elbette. Toplanan bağışlar ve giderler internet sitesinde şeffaf bir biçimde gösterilmekte. Liberland hükümeti internet aracalığıyla kitle fonlarından 45,000 doların üzerinde para topladığını belirtti. Bağişlar hem normal para birimiyle hem de sanal parayla alınarak Prag ve Sırbistan’daki ofis, Jedlicka’nın asistanı ve Almanya’daki G7 zirvesine ve ABD’deki Özgürlük Festivali’ne katılım için harcandı.

Liberland  vatandaşlık başvurularını liberland.org adlı internet sitesinden uzun süredir kabul etmekte. Sitede kurulan forumlarda devlet hakkında bilgi almaya çalışan Türkiyeli kullanıcıların sayısı diğer ülke vatandaşlarını sollamış durumda.

Başvuru için gereken belgeler:

– Kim olduğunuzu ve neden Liberland vatandaşı olmak istediğinizi açıklayan bir mektup
– Özgeçmiş
– Geçerli kimlik kartı ya da pasaport fotokopisi.
– Adres ve telefon bilgileri

Gezginler

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir