Wi-Fi Olmayan Bir Yerde Yaşamak

Bir yer düşünün ki kablosuz interneti yok, diğer modern teknoloji aletleri kullanılmıyor hatta cep telefonu kullanımı bile yasak. İşte Amerika’nın Virginia eyalatinde bulunan Green Bank kasabasında yaşananlar bunlar. Hem de bir teleskop yüzünden!

Green_Bank_kasabası3

Washington D.C’den 4 saatlik karayolu ile ulaşabileceğiniz Green Bank, adı gibi yeşil bir kasaba. Green Bank’da resmi olarak şu an sadece 143 kişi yaşıyor. Kendi yerlilerinin dışında kablosuz modern teknolojilerin insan sağlığını olumsuz yönde etkilediğine inanan bazı kişiler de bu kasabayı bir kaçış yeri olarak görüyor. Kasabanın bu durumda olmasının nedeni ise 148 metre uzunluğunda olan Robert C. Byrd Teleskobu.

Robert C. Byrd dünyanın her yöne yönlendirilebilen en büyük radyo teleskobu. Green Bank kasabasında bunlardan dokuz adet var ve en büyük olanı bu. Tüm teleskopların sahibi Amerikan devleti ve hepsi Ulusal Radyo Astronomi Gözlemevi tarafından kontrol ediliyor.

Radyo teleskopları uzayı izlemek yerine dinlemenize yarıyor. Çünkü bir gezegenden veya farklı bir gökcisminden gelen elektromanyetik radyasyon izleri gözle görünür olandan daha farklı şeylerin gün yüzüne çıkmasına neden olabiliyor. Hatta bilim insanlarının ışığın ulaşamadığı uzak bölgeleri keşfetmesini sağlıyor. Son yıllarda bu teleskoplar Satürn’in uydularını ve Merkür’ün erimiş çekirdeğini izlemek için de kullanıldı.

Robert C. Byrd teleskobunu kullanmak için dünyanın her yerinden astronomlar geliyor. Bu teleskop o kadar hassas ki yere düşen her bir kar tanesinin bile enerji karşılığını bulabiliyor.Green_Bank_kasabası

Peki, böylesine hassas bir dinleme aracı neden teknolojiden tamamen yoksun bir bölgeye ihtiyaç duyuyor?

Bunun nedeni baya geçmişe, telefon hatlarının ilk kurulduğu yıllara kadar gidiyor. Bell Labs isimli firma 1932 yılında ABD genelinde telefon sistemleri kurulumu yaparken teknisyenleri yayınlar üzerinde statik bir ses duyuyorlar. Şirket bu sesin kaynağını bulmak için bir elektrik mühendisini işe alıyor ve mühendis kaynağı buluyor: Samanyolu Galaksisi!

İki yıl sonra, federal hükümet ülkenin uzak galaksileri dinlemesi gerektiğine karar veriyor ve bunun için kendi radyo teleskobunu yapıyor. Fakat, soru şu: Bu kadar büyük bir teleskobu nereye koyabilirler? Çünkü basit bir radyo yayını bile uzaydan gelen seslerin değişmesine veya engellenmesine neden olabiliyor. İşte bu yüzden Green Bank kasabasını seçiyorlar.

Green _Bank_ kasabası

Green Bank, Allegheny dağları ile çevrili olduğundan dışarıdan gelen seslere karşı doğal bir koruma sağlıyordu. Kasaba sanayi anlamında da çok gelişmiş değildi. Bu da ileride teleskopun artan nüfusdan dolayı eziyet çekmeyeceği anlamına geliyordu. Tüm bunların haricinde Green Bank 38. paralelde bulunuyor. Yani Samanyolu Galaksisinin dünyadan en iyi göründüğü yerlerden biri.

1958 yılında, Federal İletişim Komisyonu 13.000 kilometrekarelik bir alanı sessiz bölge ilan etti. Sessiz bölge ulusal parklardan ve boş alanlardan oluşan büyük bir bölgedir. Tahmin edeceğiniz gibi bu bölgenin içinde Green Bank da var. Bu sessiz bölgede cep telefonları ve kablosuz internet gibi modern iletişim cihazları sıkı bir kanun ile yasaklanmıştır. Kasaba sakinlerinin sadece toprak hatlı telefon ve kablolu internet kullanmasına izin verilmiştir. Kasabada oturanlara göre internet de oldukça yavaşmış.

Bu kampüs Ulusal Bilim Vakfı tarafından fonlanmaktadır. Fakat iki yıl önce Amerika’nın kemer sıkma politikalarının bir sonucu olarak burasının kapatılması için de teklif verilmiş. Ulusal Bilim Vakfı buna daha cevap vermedi fakat kararın bu yıl içinde çıkması bekleniyor. Washington burayı devam ettirme kararı verse bile eğer dış finansman bulamazsa gözlemevi 2017 yılında kapanabilir. Green Bank sakinleri de modern teknoloji ile tanışmış olur.

Göksan Kadayıfcı

http://www.washingtonian.com/articles/people/the-town-without-wi-fi/

Gezginler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir