Ucuz Tatil İçin Couch Surfing ve Home Exchange

Seyahat pek çoğumuzun tutkusu. Dünyayı gezmek, farklı kültürler görmek, yeni yerler tanımak, yeni lezzetler tatmak vazgeçilmez bir zevk. Tatil planlarımızı çoğu zaman maddi sorunlardan dolayı erteleyebiliyoruz. Oysaki tatillerimizi ucuza getirmenin bazı yöntemleri var. Öncelikle ucuz uçak bileti bularak bu sorunu çözmek ilk adımı atabiliriz. Konaklama masrafını ise dünya çapında uygulanan couch surfing ve home exchange gibi sistemler tamamen ortadan kaldırabilirsiniz.

Couch Surfing

Türkçe’ye kanepe sörfü olarak çevirebileceğimiz couch surfing sistemi ile hiç tanımadığınız birinin evinde misafir olabilir ya da hiç tanımadığınız birini evinizde misafir edebilirsiniz. İlk bakışta biraz tuhaf gelen bu sisteminin temeli tamamen güvene dayanıyor. Couch surfing yapabilmek için öncelikle couch surfingin internet sitesine girip bir üyelik açmalısınız. Oluşturduğunuz profilde kendinizi detaylı olarak tanıtmalısınız. Başkalarının evinde misafir olabilmek için ilk etapta birkaç kişiyi evinizde misafir etmeniz gerekebilir. Bu şekilde olumlu yorumlar alarak kendinize iyi bir referans oluşturabilirsiniz. Evinizde kalacak kişilere tamamen siz karar verirsiniz. İstemediğiniz kimse evinizde kalamaz. Birini evinize kabul edeceğiniz zaman siz de onun referanslarına bakabilirsiniz.

Home Exchange

Couch surfingden biraz daha farklı olan home exchange, yani ev değiş tokuşu, sisteminde karşılıklı olarak belli bir süreliğine ev takası yapılır. Couch surfingden daha yavaş ilerleyebilecek bir davet kabul etme sürecine sahip olan home exchange de, karşılıklı olarak iki tarafın da aynı tarihlerde  yaşanılan şehirlere gitmek istemesi gerekir. Yani siz İstanbul’da yaşıyorsanız ve Paris’te home exchange yapmak istiyorsanız, Paris’te yaşayan birinin de İstanbul’a gelmek istemesi gerekir hem de sizinle aynı tarihlerde! Bu şekilde söylendiğinde kulağa biraz zor gelse de dünyada milyonlarca insan yaşadığını unutmamak lazım. Ayrıca home exchange sistemi couch surfinge göre biraz daha konforlu olabilir zira ev tamamen size ait olacak.

Home exchange yapabilmek için de ilgili sitelerden üyelik açmanız gerekir. Burada oluşturduğunuz profil de son derece detaylı olmalı ve evinizin fotoğrafları ile desteklenmeli. Ev takası yaptıkça yine yorum alabilir ve kendinize referans oluşturabilirsiniz.

Couch surfing de home exchange de güvene ve dürüstlüğe dayalı sistemler olduğundan oldukça katı kurallara sahipler. Kurallar ihlal etmeniz ya da şikayet almanız durumunda üyeliğiniz iptal edilecektir.

Merve Mumcu

Gezginler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir