Tekerleği Yeniden İcat etmek…

Cynthia Koenig, dünyadaki her altı kişiden birinin su kaynaklarına ulaşmakta sıkıntı yaşadığını ve özellikle kadın ve çocukların bu kaynaklardan suyu evlerine taşımak için büyük bir zaman ve efor harcadıklarını öğrendiği zaman bunun için bir şeyler yapmak istedi. Genç girişimci, sonunda işe yarayan bir icat yaptı ve adına Water Wheel ( Su Tekerleği) dedi.

Bu tekerleğin özelliği yaklaşık 100 litre suyun zahmetsiz bir şekilde taşınmasına olanak sağlaması. Geleneksel kafada taşıma tekniği ile sularını temin eden kadın ve genç kızlar bu icat sayesinde bir seferde daha büyük miktarda suyu getirebilecekleri için haftada 35 saat kadar zaman kazanırken, onlarca litrelik suyu taşımanın verdiği fiziksel zararlardan da kurtulabilecekler.

Dünyada özellikle kadınlar ve kızlar tarafından evlerinden kilometrelerce uzaklıkta bulunan su kaynaklarında temiz su taşımak adına 200 milyon saatten daha fazla zaman harcanıyor. Bu zamanın bir kısmını onlara geri kazandırarak, kadınların daha fazla özgürleşmesine ve farklı şeylere zamana ayırabilmesine imkan yaratmış olunabilir.

Kaynak: http://wellowater.org/

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir