Sirius’un Çocukları: Dogonlar

Afrika’nın Mali Cumhuriyetinde yaşayan Dogonlara göre; onlar bu dünyada birer misafir. Ve yaratıcı gezginler bir gün geri dönecekler. Sahip oldukları ileri derecedeki astronomi bilgileri ise bilim dünyasını hayrete düşürmeye devam ediyor. Bu gizemli kabile, Dogonlar ile tanışmaya hazır mısınız?siriusun-cocuklari-dogonlarDogonların geçmişi çok net değil ancak yapılan araştırma­lara göre 14’üncü yüzyıldan bu yana Afrika’da varlar ve Malide yaşıyorlar. Bir zaman­lar sayıları milyonları aşan ka­bilenin bugünkü nüfusunun 250 bin civarında olduğu tah­min ediliyor.

Dogonlar bu za­mana kadar Batının kaynakla­rına hiç ilgi duymamışlar ve merak uyandırıcı bir yaşam felsefesine sahipler, inandıkla­rı din de yine oldukça ilginç. Sirius yıldız sistemi

Dogonlar bilim insanları tarafından en çok araştırılan kültür. Bunun en büyük sebebi de kendileri ile ilgili ortaya attıkla­rı iddia. Dogonlar, atalarının yüzyıllar önce, 86 ışık yılı uzaklıkta bulunan Sirius yıldız sisteminde yaşayan uzaylılar tarafından yetiştirildiklerini sa­vunuyorlar. Sahip oldukları yaşam felsefesini ve kullandık­ları teknikleri de yine onlardan öğrendiklerini söylüyorlar.

siriusun-cocuklari-dogonlar

Dogonlar, Sirius sistemi içinde yer alan bir gezegenden inen Nommoların, yüzyıllar önce bir uzay gemisi ile yeryüzüne gelip, eski Dogon rahiplerini eğittiğini savunuyorlar. Şu anda uygula­dıkları dini ritueller Nommoların öğretileri. Dogonların inanışlarına göre Nommolar Sirius C isimli bir yıldızda yaşıyorlar. Bilim insanlarının yaptıkları araştırmalar ise şaşırtıcı. Üzerinde Nommolar var mı yok mu bilinmez ama Dogonların bahsettiği bu yıldız gerçekten de var.

Nommoların gemisi
Nommoların gemisi

Dogon inanışına göre Nommolar zamanı geldiğinde dünyaya inecekler ve Dogonların yanına gelip onları huzura kavuşturacaklar. Dogonlar bu inançlarını simgelere döküyorlar. Yaşadıkları yerlerdeki kayalıklar Nommoları ve özellikle Nommoların gemisini anlatan simgelerle dolu.siriusun-cocuklari-dogonlar

Germaniae Dieterlen ve Marcel Griaule Dogonların gizemini ortaya çıkaran ilk bilim insanları. Bu kişiler 21 yıl boyunca onlarla birlikte yaşayarak, Dogon halkının gizemini tüm dünyaya duyurdular.

Günümüzde Dogonların uzaylı olduğunu savunun büyük bir çoğunluk var. Astroloji bilgileri ve ilginç yaşam biçimleri onların bu biçimde anılmasına sebep olmuş. Onlar tüm dünyanın dikkatini üzerlerine çekmeyi başarsalarda aslında tek istedikleri bir an önce ataları olduklarına inandıkları Nommolara kavuşmak.

Bu yazı “worldwide Traveller” Ekim 2014 te yayınlanan aynı adlı yazıdan kısaltılarak eklenmiştir.

Gezginler

 

 

One comment

  1. Nefis görüntüler,muhteşem yorumlar ve yaşattığınız yoğun duygular için sonsuz sevgiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir