Seyahat Boyunca 7 Maddelik Cesaret Kılavuzu

Seyahat boyunca karşılaşılabilinecek, yaşanan olaylardan derlenen 7 maddelik cesaret kılavuzu. Unutmayın seyahat etmek sadece birkaç hafta keyif yapmaktan daha fazlasını içermektedir.

1: TUHAF RİSKLER ALMAK

Uzun süre seyahat etmek içinde bulunduğunuz durumu sıradan olarak algılamanıza, daha kolay kabullenmenize ve tuhaf riskler almanıza sebep olur. Seyahat ettikçe cesaretinizin nasıl da arttığına hayret edeceksiniz.

2: YENİ TATLAR KEŞFETMEK

Seyahat etmek gittiğiniz yerlerde daha önce hiç tatmadığınız yiyecekleri deneme fırsatı yaratacaktır. Hatta çok sevdiğiniz bir yemeğin farklı ülkelerde değişik lezzetle tatma fırsatını bile elde edebilirsiniz. Göreceksiniz ki Dünya’da çok farklı lezzetler bulunmakta. Denemekten çekinmeyin.

3: YABANCILARLA KONUŞMAK

Kaldığınız hostelde vakit geçirirken yanınızda beliren bir yabancı veya otobüste yanında oturduğunuz bir amca ile sohbet etmek oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Bunun zamanla hiç ve korkutucu olmayan ve çekinmeyi gerektirmeyen bir şey olduğunu anlamaya başlarsınız.

4: YABANCI DİLDE İLETİŞİM KURMAK

İngilizceyi çoğumuz biliyoruz ancak İngilizcenin her yerde geçerli olmadığını şehirden uzakta, kırsal alanlarda seyahat ederken anlarsınız. Büyük şehirlere, merkezi yerlere seyahat ediyorsanız temel İngilizce bilginiz ile hiç zorluk çekmeden iletişim kurabilirsiniz. Ana yolun biraz dışına çıktığınızda göreceksiniz ki İngilizce pek işe yaramaz. Tabii tatil için İngiltere’ye gitmediyseniz!

Zamanla belli başlı kelimeleri öğrenmeye başlayarak oldukça hızlı bir şekilde yerel dili konuşmaya başlayabilirsiniz. Yeter ki öğrendiklerinizi kullanmaktan korkmayın.

5: YÜKSEK KÖPRÜLER VEYA KARANLIK TÜNELLER

Birçok kişi yüksekte, karanlıkta veya çok sıkışık dar yerlerde bulunmaktan hoşlanmaz. Seyahat ederken birbirinden farklı yerleri görme, keşfetme şansınız olur. Dünya’nın en yüksek kilise kulesi, yeraltı sığınakları, mağaralar, köprüler gibi yapılarla karşılaşırsınız. Ve bilirsiniz ki bulunduğunuz yeri bir daha görme şansınız çok düşüktür. Seyahat ederken karşılaşılan bu karışık durum korkunuzu yenmeniz için size cesaret verecektir. Bu tür kişisel başarıların ardından seyahat kendinize olan güvenin artmasını sağlayacaktır.

6: CESUR İNSANLARLA TANIŞMAK

Seyahat ettikçe cesareti arttıran en büyük etken kuşkusuz yol boyunca tanıştığımız cesur insanların hikayeleri olur. Yaşadığınız şehirde karşınıza pek çıkmayacak fazlasıyla cesur insanla seyahat ederken hiç ummadığınız yerlerde tanışma fırsatı bulursunuz.

7: DEĞİŞİMLE BAŞA ÇIKMAK

Cesur olmak sürekli bir değişimle başa çıkmayı gerektirir. Evde oturup günlük rutinde yaşamak çok daha kolaydır. Seyahate çıktığınız zaman günlük rutinin dışına çıkarak yaşamak kişisel bir devrim gerektirecek kadar zorlu olabilir. Özellikle uzun süreli bir seyahate çıktıysanız.
Cesaret, seyahat etmenin tartışmasız en çok kabul gören yan etkisidir. Seyahat ettikçe göreceksiniz ki karşılaştığınız durumlar karşısında alacağınız kararlar cesaret ve özgüveninizi adım adım arttıracaktır. Seyahat ederken karşılaştığınız zorluklarla nasıl başa çıkıldığını bir kere keşfederseniz yapamayacağınız hiçbir şey olmayacaktır.

Gunes Akdogan

Gezginler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir