Kendi hallerinde takılan postmodern bedeviler: Anna RF

Yolculukların insanlarıydı ve rotalarını sık sık çevirdikleri Türkiye’ye 2. albümleri Hasan is Loco’yu tanıtmak için gelmişlerdi. Anna RF ile müziklerini, yolculuklarını ve yollarda biriktirdikleri üzerine yapılan bir röportajı okuyalım…

Anna RF nasıl bir araya geldi, nereden doğdu?
Roy Simila: Biz çölde yaşıyoruz. Şahrud’da (İran). Orada evimin içinde bir stüdyom var. Ofir’le yaptığımız çalışmalarla birlikte doğuyor Anna RF. Müzik yapmaya başladıktan hemen sonra video klipler çekmeye başladık. Yaklaşık altı ay sonra, bir konser sonrası Or dahil oldu gruba. İlk videodan sonra dünyanın her yerinden mesaj almaya başladık. O kadar hızlı geri dönüşler aldık ki konser talepleri gelmeye başladı ve biz de o şekilde devam ettik. O zamandan bu zamana kadar yaptığımız aslında bundan ibaret. Sürekli seyahat edip sürekli müzik yapıyoruz. Konserler veriyoruz, müziklerimizi yolda devam ettirip kayıtlar alıyoruz.

‘YOLDA KARŞILAŞTIKLARIMIZ MÜZİĞİMİZİ GELİŞTİRİYOR’

Sürekli seyahat ettiğinizi söylemişken, gittiğiniz yerlerde birçok insanla bir araya gelip müzik yapıyorsunuz. Başka başka yerlerden insanlarla bir araya gelmek nasıl bir deneyim?
Or Rave: Devam ettiğimiz yolda seyahat ederken kiminle tanışıp kimden etkilenirsek onunla ortak bir çalışma yürütüyoruz. Bu herhangi ut çalan biri de olabilir bir grup da olabilir. Yol üzerinde, etkilendiğimiz birçok kişiyle ortaklaşıyoruz, çünkü bu Anna RF müziğini geliştiriyor. Müziğimize renk katıyor. Burada bir hikayemizi paylaşmak istiyorum. Geçen sene ilk Türkiye turnesinde Eski&Yeni’de konser verirken çok zıplamaktan bilgisayarım yere düştü. Bütün sistem bilgisayara bağlı olduğu için de bir anda kesildi. Ardından ne yapacağız diye düşünürken; bizi dinlemeye gelen bir opera sanatçısını sahneye davet ettik. Daha önce Aşık Veysel’i dinlemiştik ve bir şeyler yapma konusunda fikirlerimiz vardı. Melike Karadeniz bir anda çıkıp Uzun İnce Bir Yoldayım’ı söyleyince herkesin tepkisi de çok yüksek oldu. Bunu albüme koymaya ve Melike ile ortak çalışma yapmaya karar verdik.

Hem doğu hem batı müziğini harmanlıyorsunuz, ama bir özgünlüğünüz, farklı bir tarzınız var. Müziğinizi nasıl tanımlıyor, nereye koyuyorsunuz?
O.Rave:
Aslında müziğimizi tanımlamaya ihtiyaç duyarsak elektronik etnik regi yapıyoruz diyoruz. Ama bu tabii yol güzergahı dahilinde başka şeylerle harmanlanan bir müzik oluyor. Altyapıda rap, aynı zamanda pop; bütün soundun içinde harmanlanıp ortaya çıktığı için tek bir isimle ya da herhangi bir isimle adlandırmak zor. Altyapıda hepsi var.

‘ÇOK GEZİP AZ PARA TALEP EDİYORUZ’

Sosyal medyada gezinirken size “Kendi hallerinde takılan postmodern bedeviler” dendiğini gördüm. Bu tanımlama için ne diyeceksiniz?
R. Simila:
Kesinlikle katılıyorum bu tanıma. Biz de kendimizi bu şekilde tanımlıyoruz. Gerçekten çok fazla seyahat ediyoruz. Çok büyük ücret taleplerimiz olmuyor.  Hem postmodern hem de sürekli seyahat etme halinde olduğumuz için bedevi kısmı da mantığımıza yatıyor. Sevdik bu ismi.

‘HASAN İS LOCO UZUN BİR YOL ALBÜMÜ’

Hasan is Loco albümü Anna RF’nin ikinci albümü. Bu albümde dinleyiciler neyle karşılanıyor?
O. Rock:
Aslında bakarsanız Hasan is Loco uzun bir yolculuk albümü. Kendimizi nerede bulduysak oradaki müzisyen arkadaşlarla birlikte yaptık bu albümü. Birçok müzisyen, albümde çalma fırsatı elde etti. Hasan is Loco’da çok fazla müzisyen arkadaş var. Türkiye de kaydı yapılmış parçalar da var albümde. Bu yolculuk içerisinde Hasan is Loco uzun bir hikaye, yol albümü.

‘TÜRKİYELİ DİNLEYİCİLER BİZİ SEVİYOR’

Bingöl, Uzun İnce Bir Yoldayım parçalarını yorumladınız. Nasıl tepkiler aldınız bu yorumlardan?
Ofir Rock:
Bingöl’ü yaptığımız sıralarda, bundan iki buçuk yıl önceydi; iki  arkadaşımızla birlikte Hindistan’ın kuzeyinde Dharamsala’daydık. Onlar ilk defa parçayı dinlediklerinde çok etkilendiklerini, parça üzerinde çalıştıklarını söylediler. Sonra da video çektik. Uzun İnce Bir Yoldayım’ın hikayesini de biliyorsunuz. İki parça da Türkiyeli dinleyicilerimizden çok iyi tepkiler aldı. Bu iki parça da Türkiye’nin topraklarından doğan parçalar. Her konserimizde de bu parçalar tekrar tekrar isteniyor.

‘BİZ SİZİZ’

Türkiye’deki dinleyicilere fazlasıyla sempatik ve sıcak geliyorsunuz…
O. Rock:
Çünkü biz siziz. Aynıyız. Bizi de Türkiye’de insanlar çok sıcak karşılıyor.
R. Simila: Akdeniz kültürleri olduğumuzdan çok da yakınız birbirimize.

‘DAVULCUMUZLA YOLDA TANIŞTIK’

Yolculuklarınızda sizle devam etmek isteyenler oldu mu?
O. Rave:
Kesinlikle devam etmek isteyen oluyor. Daha önce yaptığımız çalışmalarda İsrail’den Eran Zamir, Amir Bar-Daved bizlerle beraber konserlere geliyor. Türkiye’ye ya da diğer ülkelere bizimle birlikte yolculuk edebiliyorlar ve birlikte konserler veriyoruz. Ana davulcumuz İsviçre’den Tom bu şekilde gruba dahil oldu. Ama temelde grup üç kişiden oluşuyor.

Bizde gruptan güzel bir şarkı ile noktalayalım bu sohbeti…

Elif Ekin SALTIK
Evrensel

Gezginler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir