İstanbul’un Yanlış Bilinen Yedi Tepesi

Roma İmparatoru Konstantin, o dönemde gökyüzünde güneş, ay ve 5 gezegenin olduğu gerçeğinden hareketle kenti, 7 tepe üzerine kurdu. Roma gibi Bizans İmparatorluğu ve Osmanlı İmparatorluğu da 7 tepeli kentin sınırlarını korudu ve üzerine görkemli yapılarını dikti.İstanbul

İstanbul’da yaşayan birçok kişiye say bu yedi tepeyi dediğinizde  ’Bir Çamlıca tepesi’ diye başlar. Oysaki bu ifade baştan yanlıştır, çünkü o dönemde sur dışında kalan yerler İstanbul olarak tanımlamamaktadır.

İstanbul’un tepeleri Akrapolis’ten başlayan Edirnekapı’ya kadar giden ve surun içinde olan bölgede bulunan tepelerdir.yeditepe

“Sana dün bir tepeden baktım aziz İstanbul” derken Yahya Kemâl Beyatlı, acaba hangi tepeden bakmıştı dersiniz? Aşağıda yedi tepeli şehir İstanbul’un o yedi tepesi ve o tepelere mührünü vurmuş eserleri biraz tanıtalım sizlere…

Birinci tepe: Sarayburnu Tepesi

sarayburnu-tepesi

Tarihi Yarımada’nın burnundan başlayan, denizden yaklaşık 30-40 metre yüksekliğe ulaşan tepedir.  Megaralı Kral Byzas’ın şehri ilk kurduğu yer olan bu tepe; 3 taraftan denizle çevirili olması ve kara tarafının deniz seviyesinden yüksekte olması nedeniyle o dönem son derece mantıklı bir tercihti. Zaten Fatih Sultan Mehmet Han da, imparatorluğunun sarayı için Tarihi Yarımada’nın bu kıymetli ucunu tercih etmişti. Fatih Sultan Mehmet tarafından 1478 yılında yaptırılan Topkapı Sarayı, birinci tepenin en hakim noktasında yer alır. Sarayburnu Tepesi kuzeyde Sirkeci’den güneyde Kadırga Limanı’na kadar uzanmaktadır.

Bu tepede, Topkapı Sarayı, Aya İrini, Ayasofya Müzesi, Sultanahmet Camisi, İbrahim Paşa Sarayı, Milion Taşı, Alman Çeşmesi, Küçük Ayasofya Camisi, İstanbul Arkeoloji Müzesi, Yerebatan Sarnıcı, Cağaloğlu Hamamı, Yeni Cami, Sirkeci Garı, Bukoleon Sarayı da bulunmaktadır.

İkinci tepe: Nuruosmaniye(Çemberlitaş) Tepesi

nuriosmaniye

Deniz seviyesinden yaklaşık 50 metre yükseklikte olan bu tepede yer alan anıt eserler, Mese-Divanyolu üzerinde ardışık olarak sıralanmıştır. Tepeyi süsleyen Nuruosmaniye camisi İstanbul’da inşa edilmiş ilk barok özellikli camidir. M.S. 330 yıllarında İmparator I. Konstantin onuruna, İstanbul’un bu ikinci tepesine dikilen Çemberlitaş ile temeli 1461 yılında atılan ve dünyanın en büyük, ve en eski kapalı çarşılarından biri olan tarihi Kapalıçarşı da bu tepededir.

Bu tepede ayrıca Firuzağa Camisi, Binbirdirek Sarnıcı, Çemberlitaş Hamamı, Çorlulu Ali Paşa Camisi ve medresesi, , Çinili Han, Mısır Çarşısı da yer alıyor.

Üçüncü tepe: Beyazıt Tepesi

beyazıt tepesi

İstanbul coğrafyasında en belirgin üç tepeden biridir. İkinci tepenin batısında deniz seviyesinden 50-60 metre yüksekliğe ulaşan bu tepe, altıncı ve yedinci tepelerle birlikte kentin en yüksek sırtını oluşturur. Bu tepede yer alan anıt eserlerin başında, tepeyi işaretleyen ve Mimar Sinan’ın kalfalık devri eseri olarak bilinen Süleymaniye Camisi gelir. Ayrıca Beyazıt Camisi, İstanbul Üniversitesi ve Beyazıt Kulesi de bu tepededir.

 Dördüncü tepe: Fatih Tepesi

fatih-camisi-istanbul

Kentin en yüksek noktası olması, Bizans ve Osmanlı dönemlerinde buraya en prestijli anıtların yapılmasına neden olmuştur. Dördüncü tepede tek bir odak nokta tanımlanıyor. Bizans döneminde 12 Havariye adanan Havariyyun Kilisesi yapılmış ilk olarak bu tepeye. İstanbul’un Osmanlılar tarafından alınmasından sonra kısa süre için Rum Ortodoks Patrikhanesi olarak kullanılan bu kilise daha sonra, Fatih Sultan Mehmet, buraya cami ve külliye inşa etmek isteyince Pammakaristos Manastırı’na taşınmış ve 1461 yılında yıkılarak yerine Fatih Camisi yapılmıştır.

Beşinci tepe: Yavuz Selim Tepesi

yavuz-sultan-selim-camisi

Çarşamba semtinde bulunan ve dik bir yamaçtan Haliç’e bakan bu tepede Yavuz Sultan Selim Cami yer almaktadır. “Sultan Selim Tepesi” olarak bilinen tepe 74 metre yüksekliğindedir. Bu tepede ayrıca Fethiye Camisi, Kariye Camisi, Fener Rum Patrikhanesi konumlanmıştır. Haliç sahilinden Balat’a ulaşan vadi, beşinci tepeyi altıncı tepeden ayırmaktadır.

Altıncı tepe: Edirnekapı

edirnekapı tepesi

Altıncı tepe Edirnekapı ve Ayvansaray mahallelerinin üzerinde kurulduğu, aynı zamanda şehrin batı surlarını taşıyan “Edirnekapı Tepesi”dir. Kariye Cami civarında yumuşak eğimli olan bu tepe Kemerkaya mevkiinde dikleşir. Edirnekapı Tepesi üzerinde Mihrimah Sultan Cami, Kariye Müzesi ve Tekfur Sarayı bulunmaktadır.

Yedinci tepe: Kocamustafapaşa Tepesip18vmp6fu61uj14051ell1tgb1gkp3

Yedinci tepe ise Aksaray semtinden surlara ve Marmara sahiline kadar giden bölgedir. Bu tepe üç yükseltisiyle bir üçgeni andırır. Topkapı, Aksaray ve Yedikule, bu üçgenin üç köşesini meydana getirmektedir. Bizans döneminde yedinci tepe, 403 yılında yapılan Arkadius forumu ve bu forumun ortasında yer alan Arkadius sütunu ile işaretlenmiştir. Osmanlı döneminde, buraya Haseki Külliyesi ve imareti, Haseki Sultan Camisi ve Bayrampaşa mescidi yapılmıştır.

Gezginler 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir