İstanbul’un Birbirinden Güzel 10 Müzesi

Bir turist gözüyle İstanbul’u tanımaya ne dersiniz?

# 1 Ayasofya Müzesiayasofya-Muzesi-500x281

325 yılında Bizans İmparatoru Büyük Konstantin tarafından kilise olarak yaptırılan Ayasofya Müzesi, 360’lı yıllarda yaşanan büyük deprem sonucu hasar görmüş ve II. Konstantin tarafından şehrin en büyük kilisesi olarak yenilenmiştir. Dönem içinde “Hagia Sofia” olarak anılmaya başlayan kilise İstanbul’un fethi sonrasında Sultan II.Mehmet tarafından camiye çevrilmiştir. Dünyanın sekizinci harikası olarak gösterilen Ayasofya, günümüzde Müze olarak hizmet vermekte ve restorasyon çalışmalar her daim devam etmektedir.  Üst taraftaki galerideki eserler Mozaikler Galerisi olarak hizmete açılmıştır.

# 2 Topkapı Sarayı

topkapi-palace-500x221
15.yy.dan 19.yy.a kadar Osmanlı Padişahlarının yaşadığı Topkapı Sarayı, muhteşem mimarisi ve barındırdığı değerler ile İstanbul’da mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Saray içinde yer alan saray Müzesi de aynı zamanda dünyanın en zengin müzelerinden biri olarak kabul edilmektedir. Dünyanın en iyi Çin porseleni koleksiyonundan Padişahların kıyafetlerine kadar pek çok nadide eser sergilenmektedir.

Topkapı Sarayı Harem Dairesi, Divan Odası, İç Hazine ve Hazine Odası gibi farklı bölümlerden oluşmaktadır. Ek bir biletle girilen Hazine Dairesinde değerli taşlarla işlenmiş tahtlar ve son derece değerli mücevherler sergilenmektedir. Dünyaca ünlü “Kaşıkçı Elması” da burada sergilenmektedir.  Yine saray içerisinde yer alan Hırka-i Saadet Dairesi’nde Sultan I.Selim’in Mekke’den getirdiği Hz.Muhammet’e ait kutsal emanetler bulunmakta ve korunmaktadır.

 

# 3 İstanbul Arkeoloji Müzesi

istanbul-arkeoloji-500x334
İstanbul Arkeoloji Müzesi, dünyanın en zengin müzelerinden birisi olarak kabul edilmektedir. Müze; Paleolitik, Neolitik, Kalkolitik, Erken, orta ve geç bronz dönemi, Helen, Roma ve Bizans dönemine ait nadide eserleri barındırmaktadır.

İstanbul Arkeoloji Müzesi, Fatih Sultan Mehmet tarafından Topkapı Sarayı’nın bir parçası olarak yaptırılan Çinili Köşk’ün bahçesinde Sultan II.Abdülhamit döneminde yerleştirilmiştir.

 

# 4 Kariye Müzesi

kariye-muzesi-500x332
Edirnekapı’da bulunan Kariye Müzesi, 14 yy. Bizans resim ve mozaik sanatının seçkin örneklerinin sergilenmektedir. Kariye Müzesinin en değerli öğeleri 14.yy Bizans freskleri ve mozaikleridir. Olağanüstü güzellikteki mozaik süslemeler 1320’li yıllarda yapılmıştır. Müzede yer alan freskler de göz kamaştırıcıdır. Müze de yer alan çok sayıda diriliş resmi de göze çarpan eserler arasında yer almaktadır.

 

# 5 İstanbul Modern Sanat Müzesi

istanbul-modern-500x307
Türkiye’nin ilk modern sanat müzesi olan İstanbul Modern, Eczacıbaşı ailesinin öncülüğünde, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından kurulmuştur.

İstanbul Modern, Türkiye’nin modern ve çağdaş sanat alanındaki birikimini, yaratıcılığını, dinamizmini, sahip olduğumu evrensel değerleri, çağdaş kültür kimliğini ortaya koymayı, korumayı ve değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda müze, sanat gündemini belirleyen, eğiten, sanatı sevdiren, dinamik ve çok sesli ortamıyla toplumun geniş kesimlerine ulaşmayı hedeflemektedir.

Ayrıca bünyesinde barındırdığı Eğitim ve Sosyal Projeler Birimi ve İstanbul Modern Kütüphanesi ile birlikte müzenin izleyici kitlesini genişletmek, bilinçlendirmek, sanatı herkes için erişilebilir kılmak ve müzeyi kamusal bir öğrenme merkezi haline getirmeye çalışmaktadır.

 

# 6 Yerebatan Sarnıcı

yerebatan-500x332
İstanbul’un görkemli tarihsel müzelerinden biri de Bazilika Sarnıcı’dır. Bizans imparatoru I. Justinianus (527-565) tarafından yaptırılan bu büyük yeraltı sarnıcı, suyun içinden yükselen ve sayısız gibi görülen mermer sütunlar sebebiyle halk arasında “Yerebatan Sarayı” olarak isimlendirilmiştir. Sarnıcın bulunduğu yerde daha önce bir Bazilika bulunduğundan, Bazilika Sarnıcı olarak da anılır.

Toplam 9.800 m2 alanı kaplayan bu sarnıç, yaklaşık 100.000 ton su depolama kapasitesine sahiptir. Bizans döneminde bu çevrede geniş bir sahayı kaplayan ve imparatorların ikamet ettiği büyük sarayın ve bölgedeki diğer sakinlerin su ihtiyacını karşılayan Yerebatan Sarnıcı, İstanbul’un Osmanlılar tarafından 1453 yılında fethinden sonra bir müddet daha kullanılmış ve padişahların oturduğu Topkapı Sarayı’nın bahçelerine buradan su verilmiştir.

 

# 7 Sakıp Sabancı Müzesi

sakip-sabanci-500x327
Sabancı Üniversitesi’ne ait olan Sakıp Sabancı Müzesi, İstanbul’un en önemli ve güzel, ziyaret edilebilir müzelerinden birisidir.

Kitap Sanatları ve Hat Koleksiyonu’nda, 14. yüzyıl sonlarından 20. yüzyıla kadar uzanan dönemde, ünlü hattatlar tarafından hazırlanmış Kuran-ı Kerim nüshaları ve dua kitapları ile birlikte kıt’alar, murakka, levha ve hilyeler, tuğralı ferman ve beratlar sergilenmektedir. Ayrıca hattatların yazı yazarken kullandıkları araçlar da yer almaktadır.

Müzenin en büyük amacı  teknolojideki yeniliklerden yararlanarak bu köklü sanatlar hakkında yenilikçi tavrıyla genç kuşaklara bilgi aktarımı yapmaktır.

 

# 8 Rahmi M. Koç Müzesi

rahmi-koc-500x376
Türkiye’de Ulaşım, Endüstri ve İletişim tarihine adanmış olan ilk ve en önemli müzedir. Rahmi Koç Müzesi koleksiyonunda gramofon iğnesinden gerçek boyutlarda gemilere ve uçaklara kadar binlerce obje sergilenmektedir.

Müze aynı zamanda ziyaretçilerine hoş ve eğlenceli vakit geçirmek üzere Müze Mağazası, Demlik Kafe, Halat Restaurant, Barbarossa Pub ve Cafe du Levant’da farklı eğlenceler sunmaktadır.

 

# 9 MiniaTürk Müzesi

miniaturk2-500x375
Adından da anlaşılacağı gibi MiniaTürk’te, pek çok Avrupa ülkesinde de olduğu gibi şehirlerin ve ülkenin önemli eser ve yapıtlarının minyatür maketleri sergilenmektedir. Sahip olduğu 60.000 metrekarelik alanla dünyanın en geniş minyatür maket açık hava müzesidir.

Miniatürk’te Çanakkale Zafer Anıtından Amasya ve Safranbolu evlerine, Selimiye Camii, Mevlana Türbesinden Malabadi ve Mostar köprüsüne, Sultanahmet, Ayasofya, Boğaziçi Köprüsünden Atatürk Havalimanına kadar Türkiye’nin en önemli ve tarihi yapıtlarının minyatürlerini görmek mümkündür.

Müze aynı zamanda dünyanın ilk ve tek kristal müzesi olan Kristal İstanbul’a da ev sahipliği yapmaktadır. Kristal cam, ışık ve yüksek lazer teknolojisini tarihle buluşturan 3 boyutlu eser müzesi olan Kristal İstanbul’da İstanbul’un en önemli ve değerli 16 tarihi eserinin kristal cam içine lazerle işlenerek oluşturulan figürleri sergilenmektedir.

# 10 Büyük Saray Mozaikleri Müzesi

buyuk-saray-mozaikleri-500x261
Büyük Saray Mozaikleri Müzesi  Bizans saraylarına ait sayısız mozaiğe ev sahipliği yapmaktadır.

Bizans dönemimde Ayasofya ve Hipodromdan sahile kadar her alanda Bizans sarayları bulunmaktaydı. Osmanlılar döneminde, denizden gelen tehlikelere karşı sarayların Haliç bölgesine taşınması sonrasında üzeri toprakla örtülen bu saray bölgesine Fatih Sultan Mehmet tarafından döneminde bir Türk Mahallesi kuruldu.

Daha sonra 1912 yılında burada çıkan yangından sonra tamamıyla yok olan mahallede ortaya çıkan kalıntılar neticesinde 1921 yılında başlatılan kazılarla ortaya çıkan eserler 1997 yılında dünyanın en güzel mozaiklerine sahip olan Büyük Saray Mozaikleri Müzesi ‘nde toplanarak hizmete açılmıştır.

İdil Çelebi – www.sonbisey.com

Gezginler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir