Hangi ülkeden ne hediye alınır?

Geziler kısa ve ya uzun, uzak ya da yakın olsun; dönerken sevdiklerimize mutlaka o bölgeye özgü bir hediye getirmek isteriz. Bu kimi zaman o ülkenin sembolü olan bir heykelcik ya da süs eşyasıdır ya da adı o ülkenin adıyla anılan bir lezzettir.
Online seyahat asistanı bavul.com, dünyanın hangi şehrinden ne hediye alınmalı sorusunun cevabını hazırladı:

Letonya: Amber ve “black balsam”18102902_amberta
Avrupa’nın en önemli turizm rotalarından biri olan Letonya’nın en önemli şehri olarak da bilinen başkent Riga, son yıllarda Türkler’in de gözdesi oldu. Riga’dan hediye olarak “Baltık altını” da denilen amberden (kehribar) yapılan takılar alınabilir. Baltık bölgesinde amber takılar çok yaygın, fiyatları da büyüklüğüne, parlaklığına, rengine göre değişiyor.

Riga’da çeşitli bitki ve baharatlarla hazırlanan, soğuk algınlığına iyi geldiği öne sürülen “Black Balsam” denilen içki çok ünlü. Alkol oranı çok yüksek olduğu için kahve ve değişik içeceklerle karıştırıp içilen Black Balsam da alternatif olabilir.

Hediyelik olarak siyah seramik ürünler, tahta mutfak eşyaları, yün örtüler, giysiler, geleneksel kostümü içinde mini bebekler, Laimas çikolataları, kimyonlu bir tür yerel peynir (Kimenu siers) ve siyah ekmek denilen çavdar ekmeği alınabilir.

Yunanistan: Bouzuki (bağlama)800px-Bouzouki_tetrachordo
Komşu ülke Yunanistan, son yılların en gözde rotaları arasında geliyor. Yunanistan’da sayısız hediye seçeneği bulmak mümkün. Atina’daki tarihi yapılar ya da karakterlerin replikaları, Zeus ya da Venüs heykeli, Acropolis’i simgeleyen heykelleri hediye olarak seçebilirsiniz.
Yunanlılara has bir müzik enstrümanı olan Bouzuki (Bağlama) de farklı bir hediye seçeneği olarak düşünülebilir. Görüntü olarak bağlamaya benzeyen ancak gitar ve bağlamanın karışımdan oluşan bouzuki, müzikle uğraşanlar için hediye alternatifi olabileceği gibi ev dekorasyonu olarak da kullanılabilir.

Rakıya benzer bir içki olan Ouzo da favori hediyeler arasında geliyor. Yunanistan’da hediye olarak ayrıca çok çeşitli yerli üretim şarabın yanı sıra Yunan peynir ve zeytinleri de hediye olarak alınabilir.

İtalya: Maske ve makarna

Venedik Maske
Venedik Maske

İtalya denilince elbette akla önce makarna geliyor. Makarnanın ana vatanı olan İtalya’da makarna ve zeytinyağı çeşitlerinden oluşan şık hediyeler seçebilirsiniz. Cam aksesuarlar ve kuklalar da değişik seçenekler arasında sıralanabilir. İtalya dönüşü alabileceğiniz en renkli hediyelerden biri de geleneksel Venedik maskeleri olabilir. Venedik’te her yıl düzenlenen festivallerde kullanılan maskeler, cam, porselen ve deriden yapılıyor.

İngiltere: Kırmızı otobüs ve telefon kulübesiLondra_Otobus
İngiltere’nin sembolü olmuş çift katlı kırmızı otobüslerin ve siyah taksilerin oyuncakları ilginç birer hediye olabilir. Ayrıca çeşitli dekoratif kutularda satılan çaylar ve kırmızı telefon kulübelerinin maketleri de anı olarak alınabilir.

Hindistan: Rengarenk hediyeliklerh
Geleneksel Hint elbiselerinden uğurlu olduğuna inanılan fil figürlerine kadar çok değişik hediyeler alınabilir. Renkli Hint kültürünü yansıtan aynalı masa ve yatak örtüleri, rengarenk el işlemeli kumaşlar, el yapımı çömlekler ve baharatları da hediye olarak seçebilirsiniz.

Çin: Yeşil çay ve porselen çay setleri

001ec94a1ea10f97843832
Elbette çay denilince ilk akla gelen Çin’den çay almadan dönmek olmaz. Özellikle dekoratif kutular içinde satılan yeşil çay, porselen çay setleri ve yemek çubukları hediyelik olarak tercih edilebilir.

Küba: Puro ve rom

BC595AAC3757FE27D1C1A03792AE0834
Akla gelen ilk hediyelik Havana Purosu’dur, Küba’nın prestij ürünü olarak değerlendirilen puronun ardından sevdikleriniz için seçebileceğiniz diğer hediye rom olabilir. Küba’da ayrıca el yapımı küçük heykelcikler, sokak manzarası tabloları ve portrelerden oluşan resimler satın alınabilir. Ayrıca Fidel Castro, Che ve arkadaşlarının resim ve portreleri de Küba’yı hatırlamak için alınabilir.

Hollanda: Lale soğanı ve biblo takunyalar

2118
Hollanda’ya kadar gitmişken bu ülkenin sembolü olan lalelerden almadan dönülmez. Balkonunuzdaki küçük saksılara ekmek için ya da sevdiklerinize hediye etmek üzere paketlenmiş olarak satılan lale soğanı ve çiçek tohumları alabilirsiniz.
Hollanda’nın kültürel simgesi olan ucu kıvrık takunyalar da ideal bir hediyelik olabilir. Her renk ve desenden bulabileceğiniz tahtadan ya da porselenden yapılan bu takunyaları, gezinizin hatırası olarak da saklayabilirsiniz. Damak tadına önem veren seyahat severler için Hollanda peynirleri de seçenekler arasında sayılabilir.

Gezginler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir