Geocaching – Gezginlerin Yeni Oyunu

cache-finds

Geocaching, akıllı telefon gibi Global Positioning System (GPS) özellikli cihazlar kullanarak dünyanın herhangi bir yerinde yapılan, “Geocache” ya da “Cache” adı verilen kutuları saklama veya bulma aktivitesine verilen ad.

Oyunu tanımadan evvel saklanılan şeyin üzülerek bir hazine olmadığını bildirelim. Korunaklı bir kutu içerisinde bir not defteri, bulduğunuzda imzalamanız için bir kalem, ve aslında fazlaca maddi değeri olmayan kitap, cd, anahtarlık gibi küçük eşyalar, şanslıysanız  geocoin denilen madalyalar bulabilirsiniz bu kutularda. Bu arada kural, bulunan kutu içinden bir eşya alınır ise aynı değer veya daha büyük değerde başka bir şeyi kutunun içine bırakmak. Bu oyununu çocuklarının doğayı sevmesi açısından faydalı olduğu düşünülürse, kutuya bırakılacak nesneler daha dikkatlice seçilebilir elbette.

Peki bu oyun nasıl oynanıyor acaba derseniz öncelikle aşağıdaki kısa videoya göz atmanızı öneririz.

Geocaching birçok yönden orienteering, treasure-hunting ile benzerlik taşıyor aslında. Herkes aramaya katılabileceği gibi herkes kutuda saklayabilir ancak saklanan kutuların web sitesine üye olunarak kayıt altına alınması gerekiyor. Arama motorlarında Geocache ile ilgili çok sayıda site bulunmaktadır. Oyunun resmi sitesi ise www.geocaching.com 

Bu oyun Türkiye’de daha yeni yeni yaygınlaşsa da dünyada 2000 yılından beri oynanmakta. Günümüzde, dünya çapında, 7 kıta üzerinde, 222 ülkede, Antarktika dahil olmak üzere, çok çeşitli web sitelerine kayıtlı 2 milyonun üzerinde kutu yer almakta. Bu arada sadece 170 tane kutu saklanmış durumda. Siteye üye olduğunuzda sizde yaşadığınız bölgeye yakın kaç kutu olduğunu ve lokasyonlarını görebiliyorsunuz.

A sample small geocache, containing a pencil, a logbook for finders to sign, batteries and toys (which finders may take, leaving in exchange items they bring), and a travel bug, which may be tracked online as it moves from cache to cache across the country or around the world.
A sample small geocache, containing a pencil, a logbook for finders to sign, batteries and toys (which finders may take, leaving in exchange items they bring), and a travel bug, which may be tracked online as it moves from cache to cache across the country or around the world.

Geocache oyununun en büyük problemi, muggles diye adlandırılan bu oyunu bilmeyen meraklı kişilerin kutuları bulmaları. Kutuyu bulan oyun dışındaki kişiler kutuların içindeki hediyeleri çalmakta veya saklı kutulara hasar vermekte, özellikle Türkiye’de bu çok önemli bir sorun. Bu nedenle kutuları bulurken etrafta başkaları tarafından görünmemeye çok dikkat etmek gerekir.

Eğer ki kutuların muggled olduğu anlaşılırsa, kutunun sahibine e-mail ile bilgi verilir. Bu sayede kutu sahibi yeniden kutuyu tamir eder veya kutunun kayıdını siteden silerek kutuyu iptal eder.

Sizleri hiç bilmediğiniz yeni noktalara taşıyacak eğlenceli bir oyun, denemeye değer diye düşünüyoruz. Deneyimlerinizi bizlerle de paylaşırsanız seviniriz bu arada…

Gezginler

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir