Dünyanın en güzel yolları

Combe Laval Yolu, Fransacombe-laval

Fransız Alpleri’nin en güzel yolu olan Combe Laval yolu 1897 yılında inşa edildi. Normalde odun taşımacılığı yapılan yolun eşsiz manzarası, oranın normal bir yoldan turistik bir noktaya dönüşmesine vesile oldu. Yolun en güzel bölümü ise fotoğrafta da görülebilen St. Jean-en-Royans and Col de la Machine arasındaki kısım.

Death Valley Yolu, Las Vegas, ABD

death-valley-las-vegas

Filmlerde hep gördüğümüz, Batı yakasındaki o yolculuk sahnelerinin çekildiği yer işte burası. Death Valley yani Ölüm Vadisi kıyısından geçen 160 otoyolu, otomobil sürme keyfini iki katına çıkaran bir yer. Yol, Amerika’nın kumar cenneti Las Vegası Batı yakası ile bağlıyor. Bu yolculuğu yapan çoğu kişi yol boyunca belirli noktalarda durup eşsiz manzaranın keyfini sürmekten de geri kalmıyor.

Transfagarasan Otoyolu, Romanya

transfagarasan-otoyolu-romanya

Transfagarasan otoyolu, ismini bu bölgede bulunan Fagaras dağlarından alıyor, Romanya’nın en güzel manzaralı yolu olarak biliniyor. Yol; Arefu’da başlayıp Cartisoara köyünde sona eriyor, 2000 metre yüksekliğindeki Karpat dağlarının ortasından 90 km boyunca dolambaçlı bir şekilde uzanıyor.

Grossglockner Yolu, Avusturya

zirveye-giden-yol-grossglockner-yolu-avusturya-listelist_batch

Grossglockner yolu, Avusturya Alpleri’nin en yüksek noktası olan Grossglockner (3.789 m) zirvesinin yakınlarına kadar götürüyor. Bu yol Avusturyalı bisikletçilerin kondisyon pisti görevini görüyor. Yolun yapılış amacı, kayak turizmini destekleyerek, Avusturya’nın I. Dünya Savaşı sonrası yaşadığı ağır ekonomik durumu düzeltmekti.

Amalfi Kıyı Şeridi Yolu, İtalya

amalfi-yolu-italya

Costiera Amalfitana’ yani Amalfi kıyıları İtalya’nın en iyi manzaralarına sahip deniz kıyılarından biri olarak kabul ediliyor. Konutların mimari yapısı ve pastel renkleri, güzel bahçeleri ve tabii ki de deniz kıyısı ile Amalfi, Unesco tarafından Akdeniz’in en muhteşem örneklerinden biri olarak seçildi.

Ruta 40 Otoyolu, Arjantinruta-40-arjantin

Arjantin’in en maceralı yolu olan Ruta 40, Arjantin’in kuzeyini Patagonya ile birleştiren yol olarak bilinir. Patagonya’nın uçsuz bucaksız coğrafyası ve etraftaki seyrek yerleşim, bu yolu tam anlamıyla eşsiz manzaralı bir macera yolu yapıyor. Bu yol dünyanın en uzun otoyolu olarak da biliniyor ve uzunluğu 5.000 kilometreden fazla… Yolu boydan boya geçmeye kalktığınızda ise yaklaşık 20 ulusal park ve 18 büyük ırmak ile karşılaşma şansına erişiyorsunuz.

Highway 1, Kaliforniya, ABD

big-sur-kaliforniya

Kaliforniya’nın kuzeybatısından güneye doğru inen bu yol ABD’nin en büyük otoyollarından biri. Ancak bu otoyolu özel kılan şey ise büyük bir bölümünün Pasifik kıyısında bulunması. Yolun büyük bölümünün Big Sur olarak bilinen bölge içerisinden geçmesi, Big Sur yolu olarak da bilinmesine neden olmuştur. Pasifik okyanusu manzaralı yol özellikle gün batımında fantastik bir görüntü sağlıyor.

Davos -Stelvio Geçidi, İtalya-İsviçre Sınırı

davos-stelvio-gecidi

Alpler üzerinde duran ve bir asfalt spagettiyi andıran bu yol geçmesi zor ama bir o kadar güzel yollardan biri. Çünkü yol 2757 metreye kadar çıkıyor ve yol boyunca bir sürü keskin viraj bulunmakta. Ancak yol İsviçre Alpleri’nin içinden geçiyor ve dolayısıyla muhteşem bir manzara etrafınızı sarıyor. Yol İsviçre’nin Davos şehri ile İtalya’nın Kuzeyini birleştirmekte.

Atlantik Yolu, Norveç

atlantic-way-norway

Atlantik Yolu, Norveç ulusal 64 yolunun bir parçası ve Averoy adasıyla Eide adasını birbirine bağlıyor.  Yol, birkaç küçük adacığı viyadük ve köprüler sayesinde birleştirmekte. Yolun keskin dönüşleri ve vahşi doğanın içinden geçmesi, The Guardian tarafından yapılan sıralamada, Himalayalar dağ yollarını geçerek en güzel yol güzergahı olarak seçilmesini sağlamış. 1989’da hizmete açılan yol yaklaşık 8 km uzunluğa sahip

Karakoram Otoyolu, Çin – Pakistan Sınırı

karakoram-otoyolu

Karakoram otoyolu dünyanın en büyük toprak yolu olma özelliğini taşıyor. Çin ile Pakistan’ı birleştiren yol, Karakoram Sıradağları bölgesinden geçiyor ve yaklaşık 4.300 metre yükseklikte bulunuyor.

Yol kalitesi açısından pek de övünülecek bir durumu olmasa da özellikle maceraperestler ve gezginler için muhteşem bir alan sunuyor. Bulunduğu bölgenin eşsiz doğası ve devasa dağları yol boyunca etrafınızda mükemmel fotoğraf kareleri yakalamanıza olanak sağlıyor.

Trollstigen Yolu, Norveçtrollstigen-norvec

Atlantik yolu ile birlikte Viking diyarının en turistik yollarından biri olan Trollstigen Yolu’nun anlamı; Troll Merdivenleri. Romsdal vadisinde bulunan bu yolun tepesine 11 zigzag çizilerek çıkılmakta. Ancak yolun eğimi ve virajları yüzünden, yetkililer hava durumu ne olursa olsun buradayken daha dikkatli sürülmesi için sürücüleri uyarıyor.

Orta Dünya çevre yolu, İzlandaorta-dunya-cevreyolu-izlanda-listelist_batch

Yol bütün İzlanda adasını kıyılarından çevreliyor. 1 No’lu Yol olarak da bilinen bu yolu baştan sona gidip ülkeyi etraflıca dolaşıyor. Yol boyunca karşılaşacağınız gayzerler, şelaleler, fiyortlar ve küçük masalsı köyler sizi olduğunuz gerçeklikten kopartabilecek güzellikte ve güçte. Yol, İzlandalılar için de hayati bir önem taşımakta. Zira ada çevresinde bulunan tüm yaşam alanlarını birbirine bağlıyor.

Dades Gorges Yolu, Fasatlasin-ikiye-ayrildigi-yer-dades-gorges-yolu-fas-listelist

Fas’ın en güzel manzaralı yollarından biri olan Dades Gorges yolu, Atlas ile Anti Atlas Dağları’nı tam ortasından ayıran Dades Nehri boyunca uzanıyor. Güller Vadisi içinde yer alan bu yol, tepelere keskin zigzaglar çizerek uzanıyor. Güney Fas’ın en güzel manzaralarından biri de bu bölgede bulunuyor.

Chapman’s Peak Yolu, Cape Town, Güney Afrikachapmans-peak-yolu-cape-town-guney-afrika

Güney Afrika’nın Cape Town şehrindeki Chapman Dağı’nın zirvesinin eteklerinde bulunan bu yol, sürücülere Atlantik okyanusu manzarası sunuyor. Yol, okyanus kıyısında bulunan Hot Bay ile Noordhoek bölgelerini birbirine bağlıyor.

İsveç -Danimarka: Öresund Köprüsü

12615_oresund-kopru-tunel_841381

 

İsveç ve Danimarka arasında kurulan Öresund Köprüsü; hem kara yolu, hem tren yolu, hem de deniz yolu ulaşımını sağlayan ilginç bir köprü. Köprünün toplam uzunluğu 7845 metredir, bu da İsveç ve Danimarka arasındaki uzaklığın yaklaşık olarak yarısına denk düşmekted.  İki katlı köprünün üst bölümünde dört şeritli bir karayolu, alt bölümünde iki şeritli bir demiryolu hattı bulunuyor. Öresund Köprüsü, İsveç’in Malmö kentinden başlayıp, Peberholm denen yapay bir ada üzerinde sona eriyor ve burada deniz altından ilerleyen bir tünelle birleşiyor.

Gezginler

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir