Çadır Seçiminde 10 Önemli Nokta

Seyahatlerde konaklama seçeneğiniz çadır kampı ise “ Hangi çadırı satın almalı ?” sorusunun cevabı oldukça önemlidir. Piyasada bulunan çok farklı çadırların özellikle fiyat/performans özellikleri kafa karıştırıcı olabilir. İhtiyacınızın çok üstünde bir çadır seçerek seyahatiniz için ayırdığınız bütçeye zarar verebilir, aktiviteye uygun olmayan ucuz bir çadır alarak tüm seyahatinizi bir kabusa çevirebilirsiniz. Aşağıdaki maddeleri gözden geçirmeniz alacağınız keyfin artmasını sağlayacaktır.

1. Çadırın Büyüklüğü

4 kişilik çadırda 4 kişi konaklayabilir düşüncesi doğru değildir. 4 kişilik çadırın anlamı yan yana hiç bir boşluk kalmadan 4 kişinin çadıra sığabileceğidir. Çadırda konaklayacak kişi sayısına malzemelerinizi de eklemeyi unutmayın. Özellikle yağışlı havalarda çantanızı dahi çadırın içine almak zorunda kalabilirsiniz. Kişi sayısı kadar bir diğer önemli konu ise çadırın boyutları. Uzun boylu birisi için ideal olan çadır kısa boylu birisi için gereksiz büyük olabilir. Aynı şekilde çadırın yüksekliği de en azından içinde bağdaş kurarak oturmanıza izin vermelidir.

2. Çadırı Kullanacağınız Şartlar

Her çadır yapıldığı malzeme, dizayn ve boyutları ile farklı iklim koşullarına uygun üretilir. Yazlık bir çadır oldukça hafif malzemeye ve bir çok havalandırma alanına sahip olmasının yanında yoğun yağış ve sert rüzgarlara uygun değildir. Uzmanlık ve özel malzemelere ihtiyaç duyulan ekstrem noktalara seyahat etmeyecekseniz 3 mevsimlik çadırlar yoğun yağışlardan, sert rüzgarlardan ve soğuktan korunmanızı sağlayacaktır.

3. Kullanım Kolaylığı

Çadırın kurulumu ve toplanması ne kadar basitse o kadar iyidir. Kafanızda soru işaretleri var ise dükkanda gözünüze kestirdiğiniz çadırı almadan önce bir kaç kere kurup toplamayı deneyin. Unutmayın çadır ne kadar büyük olursa kamp alanını da ona göre seçmeniz gerekir. Yolculuk boyunca her zaman geniş, düz, çimenlik alanlar bulmak oldukça zordur.

4. Çadırın Malzemesi

Hemen hemen bütün çadırların etiketlerinde suya karşı dayanıklı olduğu yazar. Yine de ucuz olanların pahalı olanlara göre daha az dayanıklı olduğu gerçektir. Kaliteli çadırların kumaşları rip-stop denen özel teknik malzemelerden yapılmıştır.
Bir çok kişinin önemsemeden geçtiği fermuarlar oldukça önem taşımaktadır. Yolda bozulan fermuar çadırınıza istenmeyen misafirlerin doluşmasına sebep verebilir. Fermuarın kaliteli malzemeden yapılmış olmasına, dayanıklı görünmesine, kolayca açılıp kapanmasına ve kumaşa sıkıştırmayan dizayna sahip olmasına dikkat edin.
Dış tenteniz tüm çadırı kaplayarak sizi soğuk ve özellikle yağıştan koruyacaktır. Genelde poliüretan veya poliüretan-silikon kaplamalara sahip olarak üretilirler.

5. Ağırlık

Kimi çadırlar, o kadar hantal ve gereksiz boyutlara sahiptir ki genel amaçlı sırt çantasına sığdırmak bile büyük mesele olabilir. Uzun mesafeleri yürüyerek seyahat etmeyi düşünüyorsanız veya yolculuğunuz bisiklet üzerinde geçecek ise kesinlikle ultra-light modellere bakmalısınız.

6. Havalandırma

İlk kez çadır kampı yapanlar sabah uyanıp herşeyin nasıl da ıslak olduğunu gördüklerinde büyük şaşkınlık yaşarlar. Muhtemelen uyku tulumunuz veya kıyafetiniz çadırın yan yüzeyi ile temas etmiştir ve sonunda ıslak bir halde uyanırsınız. Tulumunuz, matınız ıslak, tüm malzemeleriniz de nemlenmiştir. Bu yüzden havalandırma çok önemlidir.
Çoğu çadırın belli bölgelerinde dış taraftan yağış korumalı havalandırma mevcuttur. Kaliteli çadırların çoğunda bu havalandırma alanları özenle yerleştirilmiş ve nemlenme en aza indirilmeye çalışılmıştır.

7. Ek Özellikler

– Kapı sayısı. En ideali çift kapılı çadırlardır. Çadır arkadaşınızı gecenin bir saati ezerek dışarıya ulaşmaya çalışmak zorunda kalmazsınız.
– Pencere sayısı – havalandırma için önemli.
– Cepler – Çadırın içinde bulunan cepler gece ihtiyaç duyacağınız eşyalarınızı derli toplu tutmanızı sağlar.
– Garaj – Kapının üstünden kapanarak çanta, ayakkabı gibi malzemelerin korunaklı biçimde dışarda tutmaya yarar.

8. Taban malzemesi

Çadır seçimi yapılırken gözden kaçırılan fakat kullanmaya başlayınca önemi ortaya çıkan taban malzemesinin yeteri kadar dayanıklı, su geçirmez ve fazlaca kalın, ağır olmamasına dikkat etmelisiniz.

9. Fiyat

Seyahat hazırlıklarının her aşamasında olduğu gibi çadır seçiminde de “ne kadar para harcamalı” sorusu birinci sırada yer almaktadır. Konu çadır olunca kesinlikle kalite harcama gerektiriyor. Ucuz bir çadır uzun vadede sizi ortalık yerde yüzüstü bırakacaktır. Çadırda hayatta kalmayı düşündüğünüz koşulları gözardı etmemelisiniz. Harcayacağınız miktar çadırın malzeme kalitesi oranında yükselecek ve aynı oranda sizi hayatta tutacaktır.

10. Teknik Servis

Güzel bir çadır aldınız fakat kısa süre içinde bazı noktalarında sorun çıktı. Fermuar bozulabilir, dikiş atabilir. Üretici veya ithalatçı firma ile irtibata geçtiğinizde sizi tanımak istemezlerse ne yapacaksınız? Satın almayı düşündüğünüz çadır için satış sonrası servis ve hizmetlerle ilgili kesin bilgi sahibi olmayı unutmayın. Satıcı firmanın şartlarını detaylıca öğrenin ve internette diğer kullanıcıların yaşadıkları sorunlarla ilgili deneyimlerini araştırmayı unutmayın.

Gezginler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir