Aziz Nikolaos’un izinde yolculuk

Tarihi, kültürel ve doğal zenginliğiyle eşsiz bir açık hava müzesi olan Anadolu coğrafyası yüzlerce yıldır gezginlerin ve macera tutkunlarının ilgi odağı. Bu benzersiz müzeyi yaşamanın en güzel yolu da üzerinde yürümek.

İngiliz gezgin ve yazar Kate Clow’un girişimiyle Likya Yolu ve St. Paul Yolu gibi uzun mesafeli rotalarla başlayan yürüyüş tutkusu, Edirne’den Ardahan’a, Antalya’dan Rize’ye Anadolu’nun gizemini yeniden keşfedeceğiniz onlarca parkurun ortaya çıkmasını sağladı. Yürüyüşe açılmış olan Türkiye’deki 19 yürüyüş rotasına son eklenen yollardan biri de Antalya’nın Demre ilçesindeki Aziz Nikolaos Yolu.Aziz Nikolaos’un izinde yolculuk

M.S 5. yy sonu ile 6. yy başlarında bölgede doğduğu belirtilen Sionlu Aziz Nikolaos’un, kendisiyle aynı adı taşıyan ve ‘Noel Baba’ olarak da anılan Myra Başpsikoposu’nun yeğeni olduğu kaydedilir. Özellikle bugün Finike, Demre ve Kaş arasında kalan coğrafyaya yayılmış olan kırsal yerleşimlerde mucizeleriyle ün yapmış olan Sion’lu Aziz Nikolaos’la ilgili mucizeler kimi köylerde hala anlatılır. .

Yürüyüş tutkunları, rota hakkındaki ayrıntılara ve Sionlu Aziz Nikolaos’un yaşamıyla ilgili bilgilere (http://www.saintnicholasway.com/tr) adresinden ulaşabilirler.

Gezginler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir