BİR ULAŞIM ALTERNATİFİ: ARABAYI PAYLAŞMAK

Hergün trafikte yüzlerce araba içinde sadece tek bir sürücüyle yol alıyor. Aynı saatte, aynı yere giden insanlar, hem psikolojileri, hem bütçeleri, hem de içinde yaşadığımız ekoloji için çok pahalı olan bir ulaşım biçimini uyguluyor. Türkiye’de ortalama 8 kişiye 1 otomobil düşmesine rağmen, büyük şehirlerde araçların %70’inin sadece bir kişiyi taşıdığını düşünürsek, toplu taşıma kullanmamız ya da ulaşımı da paylaşmaya başlamamız gerekiyor.

Daha az tüketmek, bireylerin üretime katkısını artırmak ve çevreyi daha az kirletmek için Paylaşım Ekonomisi platformlarına her gün bir yenisi ekleniyor. Paylaşım Ekonomisine ve çevreye en çok katkıda bulunan Ulaşım Paylaşımı toplulukları ise Türkiye’de faaliyet göstermeye başladı. İşte onlardan bazıları:

YolyolaBir Ulaşım Alternatifi: Arabayı Paylaşmak

Yolyola.com’da aynı yolculuğu paylaşan sürücü ve yolcular sayesinde boş koltuklar doluyor, masraflar paylaşılıyor, trafik ve çevre rahatlıyor.

https://www.yolyola.com

Ortak ArabaBir Ulaşım Alternatifi: Arabayı Paylaşmak

Şehirlerarası yolculuklar için araba sürücüleri ile yayaları kolayca, hızlı, modern ve güvenli bir şekilde internet ortamında, tanışma ve buluşmalarını sağlayan platform. OrtakAraba’nın en önemli kuruluş motivasyonu evreye daha az zarar vermek, masraf paylaşımı yok ve burada yolcular aslında otostopçu.

http://www.ortakaraba.com

 Share My Fare

Bir Ulaşım Alternatifi: Arabayı Paylaşmak

Aynı güzergaha gidenleri bulup, yakıt ücretini paylaşmayı sağlayan mobil uygulama.

http://sharemyfare.com

Bla bla CarBir Ulaşım Alternatifi: Arabayı Paylaşmak

Şehirlerarası yolculuklar için aynı yöne giden sürücü veya yolcu bularak, tasarruflu yolculuk platformu. Mobil uygulaması da var.

http://www.blablacar.com.tr

Birlikte GitBir Ulaşım Alternatifi: Arabayı Paylaşmak

Aynı güzergaha giden kişilerin birbirleriyle tanışıp, tasarruf ederek yolculuk yapmalarını amaçlayan bir platform.

http://www.birliktegit.com

Ucuza GidelimBir Ulaşım Alternatifi: Arabayı Paylaşmak

Türkiye sınırları içinde şehirlerarası veya İstanbul içindeilçeler arası aynı yöne giden sürücü ve yolcuyu buluşturup yol masrafını ucuza getirme platformlarından bir diğeri.

http://www.ucuzagidelim.com

EkoyolBir Ulaşım Alternatifi: Arabayı Paylaşmak

Arabası boş gidenin melankolisi yaman olur’ sloganıyla hareket eden platformda esas olan ortak kullanımın güzelliğine ve iyiliğine vurgu yapmak. Platformda gideceğiniz ya da gitmek istediğiniz güzergahı duyuruyor, araç ya da yol arkadaşı arıyorsunuz.

https://www.facebook.com/groups/ekoyol/

Gezginler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir