Türk ve Brezilyalı Kaynanalar Neyi Farklı Yapıyorlar?

Çiftlerin aile büyükleri ile ilişkisi evliliklerini etkileyecek kadar önemli. Konu dünyanın genelinde aynı öneme sahip olsa da süreç her yerde aynı şekilde işlemiyor elbette…

12966252_10153338532087294_1296728039_n

İnsan, kendi hayatını yaşaya yaşaya, aynı şeyleri çevresinde göre göre hayatın kendisinin böyle bir şey olduğuna inanır oluyor. Fakat dışarıda bambaşka bir dünya var. Ve bunun sebebi ülkelerin havası, suyu değil; aile olmakla ilgili anlayış farkları. Gelin-damatlarının, çocuklarının evliliklerine farklı bakış açıları…

Daha öncesinde tanıdığım çiftler sayesinde Brezilya’da çiftlerin kayınpeder ve kayınvalideleriyle ilişkileri hakkında çok şey duymuştum. Eşimle tanıştıktan sonra ise onun anne-babasıyla yaşayarak  gözlem  yapma fırsatı buldum. Türkiye gibi Brezilya’da da genel olarak kayınvalideler bu konuda daha aktif. Bu sebeple özellikle onlarla ilgili gözlemlediklerimi derledim.

Türkiye’de kaynanaların başı çektiği evlilik hazırlıklarında altın takı, eşya vs alma-verme gibi şeyleri Brezilya’da göremezsiniz. Sadece kaynanalar değil genel olarak anlayış; evlilik hazırlıklarının ihtiyaç duyulan miktarda organize edilmesi ve çiftin yeni hayatlarına borç batağı içinde girmemesidir. Kutlamaların coşkulu geçmesi, çiftin balayı için daha fazla bütçe ayırmak gibi şeyler ön plana çıkar.

Türk kaynana evlilikten sonra çifti, daha olgun iki birey olarak değil neredeyse her ihtiyacının karşılanması gereken bir bebek olarak görmeye başlar. Bu anlayış daha işin en başından kaynananın, çiftin her yaptığına müdahil olmasına yol açar. Özellikle maddi destek, kaynananın çiftin evine direkt açılan kapısı gibidir. Brezilyalı kaynana ise çiftin evliliğini, çocukların artık tamamen kendi ayakları üstünde durmaya başlayacağı, kendi kararlarıyla yaşayacakları zaman olarak görür. Kuzey Amerika’daki kültür gibi tamamen mesafeli durmaz. Hatta Türk kaynana gibi her şeyi yapmaya hazırdır. Özellikle gündem konularını bol bol konuşmayı çok severler. Fakat bunu sadece kendi çocuklarıyla yapar gelin/damada yansıtmazlar.

Evlilik sonrasında bir diğer konu da hitap şeklidir. Türk kaynana gelinin ya da damadın kendisine ‘anne’ demesini ister. Brezilyalı kaynana ise gelin/damada ismiyle hitap eder ve kendisine de ismiyle hitap edilmesini tercih eder. Bu kültürün bir yansımasıdır. Eğer birisi abiniz değilse ona abi, amcanız değilse amca diye hitap etmezsiniz. Dolayısıyla anneniz değilse de anne demezsiniz. Gereksiz ve samimiyetsiz olduğu düşünülür.

Türk kaynanaların büyük çoğunluğu gelin/damadın evine istediği zaman, istediği sıklıkta gelebilir. Birçoğunun kendi anahtarı bile vardır. Brezilyalı kaynana ise önceden haber vermeden, müsait olup olmadıklarını öğrenmeden çiftin evine gelmez. Onun için saygı ve samimiyet; çiftin müsait olup olmadığını sormaktır, sormamak değil.

Çiftin çocuğu olduğunda da kaynanaların tavırlarında büyük farklar görülür. En genel haliyle Türk kaynana, bebeğin bakımını her yönden mümkün olduğunca üstlenir. Brezilyalı kaynanada ise mantık bebeği anne-babasının yetiştirmesi ve kendisinin de bebeğin yetiştirilmesine yardım etmesidir. Her konuda kendi fikrini söyler ama bebek için son söz anne-babasınındır diye kabul eder.

Gelenekler ve tutumlar farklı olsa da aile içinde ki gerginliklerin olmadığı bir ülke henüz keşfedilmemiş gibi görünüyor, ne dersiniz?

Ayhan Yalçınkaya

https://dunyanotlari.wordpress.com/

Gezginler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir