Timothy Treadwell nam-ı diğer Ayı Adam

Artık yaşlı, yorgun ve sinirliydi. Üstü başı çamur içinde dolanıp dururken bir ses duydu. Çalıların arasına sinerek oraya doğru süzüldü ve ‘sarı kürklü’ çifti gördü. Onları tanıyordu. Birkaç yazdır yuvalarını buraya kuruyor, kışları ortadan kayboluyorlardı. Yavaşça yanlarına doğru yaklaştı, erkek olan aniden doğruldu. O an içindeki ses galip geldi. Çünkü Alaska’da aylardan ekim ve o da bir ayıydı.

ABD’li ‘ayı dostu’ Tim Treadwell ve sevgilisi Amie Huguenard’in gördüğü son ayı, bu oldu. 46 yaşındaki Treadwell ve 37 yaşındaki sevgilisi 5 Ekim 2003 tarihinde ‘Treadwell’in bizzat tanıyıp ‘Kırmızı Makine’ adını verdiği ayı tarafından parçalandı. İkili Alaska’daki Katmai Doğal Parkı’nın 85 yıllık tarihinde ayılara yem olan ilk insanlar olarak kayıtlara geçti.

Timothy Dexter, 1957 yılında, New York’ta beş çocuklu ailenin üçüncü çocuğu olarak doğdu. Sonradan annesinin soyadını kullanmaya başladı: Treadwell.

Liseden sonra Kaliforniya’ya yerleştiler. Treadwell, 30 yaşına dek alkol, uyuşturucu ve silahlarla iç içe dağınık bir hayat sürdürdü. Ta ki eroin ve kokain tedavisi gördüğü hastaneden taburcu edilip tatil için Alaska’ya gidene dek. Burada bir ayıyla karşılaşan Treadwell, allak bullak olmuştu. Sonradan arkadaşlarına, kendisinin aslında bir ayı olduğunu, bunu göz göze geldiği ayının da onayladığını söyleyecekti. Bir daha uyuşturuculara hiç dokunmadı. Treadwell sonraki 13 yılını, kış ayları hariç, Alaska’da sayıları 30 ile 40 bin arasındaki boz ayıların yani ‘grizlie’lerin arasında geçirdi. Ağırlıkları üç Sibirya kaplanı, beş dağ gorili veya sekiz insanınkine erişebilen bu devler de, kamp yapmayı bile bilmeyen tuhaf yaratığı benimsemişe benziyordu.
Treadwell anında kaçak avcıların başbelası haline geldi. Öylesine korkusuz ve meraklıydı ki, kısa sürede televizyonların dikkatini çekti. Jay Leno dahil birçok çok izlenen televizyon programına katıldı, fotoğraflar çekti, Alaska hakkında yazılar yazdı. Ayılar üzerine ‘Among Grizzlies/Ayılar Arasında’ kitabını yayımladı.

Bir baş belası olarak Tim Discovery Channel’de gösterilen ‘Wild Things’in (Vahşi Şeyler) bir bölümünü çekti. Türkiye’de gösterilen ‘Ayı Kardeş’ adlı animasyonun teknik danışmanlığını üstlendi. Bütün bunlar Teadwell’e bütün bir yazı Alaska’da, mütevazı kamp koşullarında geçirmesi için gereken bir avuç parayı sağlıyordu.

Oysa ayılar konusunda herhangi bir bilimsel eğitimi yoktu. En çok sinirlendirdiği insanların başında Katmai Doğal Parkı’nın görevlileri geliyordu. Sekiz insan büyüklüğündeki boz ayılara karşı son derece teklifsiz davrandığı halde çadırının çevresine elektrikli tel germeyen, yanında bir biber gazı dahi taşımayan Treadwell, onlar için en az kaçak avcılar kadar ciddi bir baş belasıydı. Park müdürü bir keresinde “Senin yüzünden bir gün ayı öldürmek zorunda kalacağım” dedi. Haklı çıktı.

Treadwell öldüğünde yalnız değildi. Amie Huguenard ve Treadwell 1997 yılında tanıştı. Colorado’da bir fizyoterapistin yanında çalışan Huguenard, Treadwell’e âşık olunca işinden ve evinden ayrıldı. İki yazı Alaska’da birlikte geçirdiler.ST/GRIZZLY17

5 Nisan 2003 günü, kız arkadaşı Amie Huguenard ile birlikte gittiği 13. Alaska seferinin son gecesi, yaşlı bir erkek ayının saldırısına uğradılar ve öldüler. Olay yerine ertesi gün gelen milli park görevlileri, ayıyı öldürdüler. Kamp yerine geldiklerinde ise onlardan bir iz bulamadılar. Çadır parçalanmıştı ve Amie’nin ayakkabıları çadır önünde düzgünce duruyordu. Ayı her ikisini de çadırdan dışarı sürüklemiş ve sonrada yemişti. Her ikisinin de kalıntılarını bulabildiler. Bu arada diğer parçalarıda ayının midesinden çıkarıldı.

Ünlü Alman yönetmen Werner Herzog,  Timothy’nin son 5 yılında çektiği kamera kayıtlarını kullanarak olayı”Grizzly Man” adlı bir filme dönüştürdü.

Timothy Treadwell‘in kısa hikayesi bu. Bu hikayenin en tartışmalı alanlarından biri de şu oldu. Timothy bir ayı saldırısı sonucu öldü mü, yoksa planlayarak ayının kendilerini öldürmesini mi sağladı? Bu sorunun kesin cevabını vermek elbette çok zor, hatta imkansız. Ancak bunun planlı olduğunu iddia edenlerin de, iddialarını destekleyecek pek çok nokta mevcut.

İnternette yapacağınız arama sonucunda “Ayı Adam” adıyla bulabileceğiniz “Grizzly Man” belgeselinden kısa bir bölüm…

İşte bu iddialar…

1. Filmde de yer verildiği üzere, faaliyet gösterdiği çevre kuruluşlarında ki arkadaşları, Timothy‘nin ”faaliyetlerinin kamuoyunda yeterince yankı bulamadığından şikayet ettiğini ve gerekli ilgiyi ancak ölerek çekebileceğini” sık sık söylediğini anlatıyorlar.

2. Timothy her yıl Eylül ayı sonunda Alaska’dan ayrılırdı. Bu yılda Eylül sonunda Boz Labirent‘ten ayrılmışlar ve Kalifornia’dan önceki son durak olan Kodiak’a ulaşmışlardı. Günlüğüne yazdığına göre; Timothy havaalanında şişman bir görevliyle tartışarak sinirlenmiş ve anlaşılamaz bir kararla tekrar Boz Labirent‘e dönmüştü. Üstelik kız arkadaşıAmie‘nin çok önemli bir iş görüşmesi olduğunu bildiği halde…

3. Son kamp yeri, Timothy‘nin kendi ifadesi ile son derece tehlikeli bir yerdeydi. Yoğun ağaç ve çalıların arasında tamamen görünmezdi. Üstelik mevsimin son somon akımının olduğu bir nehir kenarındaydı. Bu nedenle kış uykusuna gitmeye hazırlanan agresif ve aç ayılar bölgede çok yoğun olarak bulunuyordu.. Kampın kurulduğu yerin bir özelliği de somon akımı için gelip giden ayıların oluşturduğu patikaların tam kesim noktasında olmasıydı.treadwell_incident_map

4. Ertesi gün bir uçak tarafından alınacağını bildiği halde, Timothy malzemeleri uçağın ineceği bölgeye taşımamıştı. Çünkü 4 ay gibi uzun bir süre bölgede kaldıkları için pek çok malzemeleri vardı ve kısa sürede taşınması imkansızdı.

5. Ayıların olduğu bölgede yapılacak kampların en büyük tabusu, kamp yerinde ve çadırda yiyecek bulundurmaktır. Bunu en iyi bilenlerden biri de elbette Timothy‘dir. Buna rağmen son gece tüm yiyecekleri kamp yerinde bulundurmuştur. Hatta sonradan olay yerine gelen görevliler, çadırın içinde bile açıkta yiyecek bulmuşlardır.

6. Ayı saldırısının başladığı o korkunç anda, Timothy kendini korumaya değil, sanki bu anı bekliyormuşcasına kamerasını açmaya çalışmıştır. Ancak panikle kameranın kapağını açamadığı için sadece ses kayıtları bulunabilmiştir. Bu kaydın kısa bir bölümünü aşağıda dinleyebilirsiniz.

7. Polis kayıtlarına göre bu son 6 dakikalık ses kaydı, Amie‘nin korkmuş ve şaşırmış bir ses tonuyla ”Hala orada mı?” sorusu ile başlıyordu. Bu da ayının kamp alanına geldiğinin Timothy ve Amie tarafından fark edildiğini ve hatta bir süre izlendiğini gösteriyor. O zaman şu soru ortaya çıkıyor. 13 yıl boyunca binlerce kez bu tip karşılaşmalar yaşayan ve kendi ifadesiyle ayı dilini çok iyi bilen Timothy, bu kez ne oldu da ayıyı uzaklaştırmayı başaramadı?

Yararlanılan Kaynaklar: www. dogayakacis.com

“Grizzly Man” belgeseli

Gezginler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.