Nellie Bly – 72 Günde Dünyayı Turlayan Kadın

 Nellie Bly yolculuğuna 1889 yılında başladı. Jules Verne bu güzel genç kadının dünya turunu tek başına ve seksen günden kısa bir zamanda tamamlayacağına inanmıyordu. Ama Nellie gezegeni yetmiş iki günde kucakladı ve bu arada gördüğü, yaşadığı şeyleri köşe yazılarında kaleme aldı. Bu genç gazetecinin ilk meydan okuyuşu değildi, sonuncusu da olmadı.

Nellie Bly (1864-1922), ABD’li gazeteci. Gerçek adı Elizabeth Jane Cochran olmasına karşın gazetecilik hayatında Nellie Bly adını kullanmıştır. Soruşturmacı gazetecilik tarihinin efsane gazetecilerindendir.

Gazeteciliğe ilk adımı, 18 yaşında The Pittsburgh Dispatch’de yayınlanan, kadınların ev ortamında çocuk büyütmek, yemek ve temizlik yapmak gibi ev içi görevlerde işe yaradığını iddia eden ve çalışan kadını “hilkat garibesi” olarak niteleyen bir editoryale verdiği ateşli cevapla olmuştur. Yazıdaki tüm seksist ifadeleri çürüten mektubuyla editörün dikkatini çekmiş ve 1885’te saati $5’a gazetede çalışmaya başlamıştır.. Elizabeth Cochran’ın “Nellie Bly” takma adını kullanmaya başlaması da bu döneme rastlamaktadır. Bly, Pittsburgh’ta çalışan fabrika işçisi kızlarla ilgili bir dizi haber yapar. Bly okuru etkilemektedir, fakat iş çevreleri gazete yönetimini verdikleri reklamları çekmekle tehdit eder. Bunun üzerine bahçe düzenlemesi haberi için görevlendirilen Nellie Bly, New York’ta şansını denemek üzere gazetedeki görevinden istifa eder.

Altı aylık iş arama sürecinin sonunda Joseph Pulitzer’in sahibi olduğu New York World gazetesinden teklif alır. Burada ilk haberi 1887 yılında yayımlanır. Bly’in yeni gazetesindeki ilk işi, bugünkü Roosevelt Adası’nda bulunan Bellevue akıl hastanesinde yatan hastaların gördüğü kötü muameleyi detaylandıran bir editoryal hazırlamak olur. Akıl hastanesinin koşullarını olduğu gibi gözler önüne serebilmek adına akıl hastası gibi davranarak kendini kabul ettirir ve içeride on gün geçirir. Büyük yankı yaratan bu haberin ardından hastane kısa sürede inceleme altına alınır ve sağlık alanında gereken düzenlemelerin hayata geçişi hız kazanır. Nellie’nin Bellevue haber  dizisi aynı yıl Ian L. Murro tarafından “Bir Tımarhanede On Gün” (Ten Days in a Mad-House) adı altında kitap olarak basılacaktır.

Bly sonraki yıllarda benzer araştırmacı gazetecilik görevini sürdürdü ve New York hapishanelerinde mahkumlar ile fabrika işçilerinin içinde bulunduğu olumsuz şartları, eyalet yasama meclisindeki yolsuzlukları ve açığa çıkardı.

Bly araştırmacı gazetecilik alanında, bu yeni ve anlamlı yöntemle (stunt reporting) anılacaktır. Kariyeri boyunca pek çok konuda çürümüşlüğü, adaletsizliği ortaya çıkaran Bly, bunu yaparken yoksuldan ve mazlumdan yana tavır alır.

News_Nellie_Bly

Ama bu yazının konusu onun gazetecilik yaşamındaki takdir edilecek başarılarından öte, 1889’da, Jules Verne’nin ünlü eseri “Seksen Günde Devri Âlem”in başkahramanı Phileas Fogg’un rekorunu kırmak üzere dünya çevresini dolaşmak üzere yola çıkan ilk seyyah olmasıdır.

O sıralar New York World için çalışan Nellie 25 yaşında,  24.899 millik (40.071 km) dünya seyahatine 14 Kasım 1889 tarihinde New York’tan başlamıştır. Yanında sadece ufak bir valizi vardır. Bly bu turunu 72 gün 6 saat 11 dakikada  tamamlamıştır.  New York’dan gemiyle yola çıkan Bly, dünya turu esnasında at ve eşek sırtında, çekçekle, kayıkla ve başka araçlarla yolculuklar yapmıştır. (Bly’in rekoru bir kaç ay sonra 1890 yılında, 67 günde turu tamamlayan George Francis Train tarafından kırılmıştır)

Dünya turu yapan ilk kadın gezgin olan Nellie, seyahatinin bitiminde  “72 Günde Dünya Turu” adlı  kitabını yayınlamış ve detaylı olarak seyahatlerinden bahsetmiştir.

30’lu yaşlarının başında evlenerek gazetecilikten ayrılan, fakat kocasının ölümünün ardından 1920 yılında yeniden gazeteye dönen, Bly 1922’de hayatını kaybetmiştir.

Derleyen: Sibel Çağlar

Kaynaklar: http://www.biography.com/people/nellie-bly-9216680#sailing-around-the-world

tr.wikipedia.org/wiki/Nellie_Bly

http://bilimvegelecek.com.tr/

Gezginler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.