Modern Robin Hood -Dobri Dobrev

Hikayemizin, kahramanı Dobri Dobrev. Bulgaristan’ın sıradan bir kasabasında asgari hayat standartları içinde, aylık 80 € emekli maaşı alarak yaşayan bir adam. Neredeyse 100 yıllık bir çınar…

2.dünya savaşında işitme duyusunu kaybetmiş Dobrev. 1945’ten beri neredeyse hiçbir sesi işitmemiş.

Kendi diktiği elbiselerle dolaşıyor ve dilenerek geçimini sağlıyor. Bunun için  her gün kasabasına en yakın şehir konumunda bulunan Sofya kentine gidiyor bu adam. Dobrev’in arabası yok, hatta bir bisikleti bile yok ve 15 kilometrelik bu yolu yürüyerek katetmek zorunda.

Onu sıradan bir yoksul zannedebilirsiniz ama aslında durum biraz daha farklı. Evet dileniyor Dobrev ama topladığı paraların hepsini bağışlıyor. İddialara göre; tek başına tarihi eserlerin restorasyonu ve yetiştirme yurtlarının elektrik faturaları için 40.000 €  üzerinde bağışta bulunduğu belirtiliyor. Ne kadar ilginç değil mi? Sadece 80 €  emekli maaşı alan bir adam bunları yapabiliyor peki ayda tomarlarca para kaldıranlar neden yapamıyor?

Halk arasında o kadar çok seviliyor ki, o kimilerine göre bir aziz. Evet Dobri Dobrev, insanlık denen kavramın tanımını yeniden yapıyor. Elbette anlayana!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.