Deliler Kahvehanesi

İstanbul Derviş Baba Kahvehanesi’ni normal kahvehanelerden ayıran bir özelliği var. Derviş Baba Kahvehanesi’nin kapısı deliler, abdallar, meczuplar, aşıklara açık ve çalışanlarının tamamı gönüllü.

s-fa1fb3ca383d0ea2a8b3527499693bb9d2a894cc

İki katlı kahvehanenin üst katında müzik, yabancı dil eğitimi, okuma yazma derslerinin tamamı gönüllüler tarafından veriliyor.

Derviş Baba Kahvehanesi kapısının, ceplerine bakılmaksızın gerçekten ihtiyaç sahibi herkese açık olduğunu belirten Ali Denizci “Deli raporum var. Yaşar Ağabey’in de var. Yaşar Ağabey örneğin; 42 yaşında ama 5 yaşındaki bir çocuğun zekasına sahip bir kardeşimiz. Yaşar Ağabey insanlığın geldiği noktada duran bir insan çünkü Yaşar Ağabey’e köfte ekmek verelim yarısını karnı aç olan birine verir.  İki pantolon verelim birini giyer diğerini yolda gördüğü garibana verir.” açıklaması yaptı.s-f740b18c07881ffad9e1c7aafcdcb7433455ad64

Denizci, daha çok eğitim, barınma, gıda ihtiyacı olan her yaştan insanla destekçileri buluşturmak için, esas işi mimarlığa ara verdiğini belirtiyor.

“Karım çalışıyor ve evimize bakıyor. Ben de bu işleri yapıyorum. Derviş Baba’da karnınızı da doyurabilirsiniz, üstünüze başınıza giysi de alabilirsiniz, İngilizce İspanyolca, İtalyanca, Portekizce, Rusça, Arapça, Almanca, Fransızca’yı ücretsiz öğrenebilirsiniz, Keman, gitar, ney, piyano, perküsyon, şan, solfej dersleri alabilirsiniz. Tüm dersler gönüllüler tarafından veriliyor. Temel hikayemiz yolda kalanın yola devam etmesini sağlayacak araçları temin etmek” dedi.

Yolu Derviş Baba Kahvehanesi’ne çıktıktan sonra çevrede eğitim ihtiyacı olanlar için gerekli masa ve sandalyeleri ücret almadan yapmaya başlayan Marangoz Cengiz Bey herkese ibretlik mesaj veriyor.

“Yardım etmek isteyen insanların öncelikle yakınlarındakilere bakması gerekiyor. Yardım etmek adı altında bir derneğe ya da kuruluşa üye olmalarına gerek yok. Önce komşulardan ve akrabalardan başlanırsa dünya zaten güzelleşir, kimsenin de yardıma ihtiyacı olmaz.

Adres: Yavuz Sultan Selim Mahallesi, Kara Sarıklı Sk No:3 KüçükMustafapaşa 34083 Fatih/İstanbul

Bu güzel insanlarla tanışmak için videoya göz atmanızı öneririz…


Haber: Hande Koçyiğit – İstanbul Ajansı

Gezginler

One comment

  1. sema altıparmak

    7 mayıs 2016 cumartesı bugun kardesımın sayesınde cok etkılendıgım bır yere gıtdım okadar mutluyumkı sankı bu kapı tam bana gore gosterılen yakınlık ıcın sızlere cok tesekkurler sevgılerımle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir