Anasayfa / GEZGİNİN ROTASI / İlk Kaşif Harkuf

İlk Kaşif Harkuf

Harkuf / İÖ 2300 Güney Nübye

NÜBYE PİRAMİTLERİ/CHICAGO ÜNİVERSİTESİ ARŞİVİ

Tarihte bilinen ve kayıtlara geçmiş ilk kaşif Harkuf; İÖ 23. yüzyılda Yukarı Mısır’ın güney bölümünün valisiydi. Firavun Menere tarafından o tarihe kadar  bilinmeyen topraklar olan Nil’in güneyine gönderildi. Harkuf’un valiliği boyunca görevi, Nübye(Nubia) ile ticari ilişkileri genişletmek, bölgenin liderleriyle politik ilişkiler kurmak ve Mısır’ın güneyde gelişmesi için zemin hazırlamaktı.

Bugün Sudan’ın kuzeyi olan bölgeye Harkuf’un ilk seferi yedi ay sürdü. Assuan’da mezarındaki yazıttan anlaşıldığı kadarıyla, ilk seferi başarılı olunca Harkuf, “Yam” denilen Nübye’nin güneyine defalarca gitti. Bazı araştırmacılar Harkuf’un Sudan’ın Çad ile sınırında yer alan Darfur’a kadar ulaştığını öne sürüyorlar. Harkuf’un Assuan’dan başlayıp büyük ölçüde Nil Nehri’ne paralel olarak takip ettiği ve kendisinin “Fil Adası(Elephantine) Yolu” olarak adlandırdığı rota, daha sonraki dönemlerde Nübye Yolu olarak kullanıldı. Harkuf ikinci seferinin başarısını yazıtında şu sözlerle anlattı: “Şimdiye kadar ne bir soylu, ne bir kervancı Yam’ın bu kadar içine girmişti.” Üçüncü seferinde ise Nübye Çölü’nün batı kısmına gitti. Kurkur Vahası’na ulaştığında Yam’da o dönemde hakim olan kabilenin şefinin bölgede olduğunu öğrendi.

Harkuf’un tanımlamasından bugünkü Libys topraklarında yaşayan Temehu yerlileri olduğu sanılan başka bir kabileyle çıkan çatışma nedeniyle bölgeye gelen şefin izini sürdü. İki kabile arasında barış yapılması için aracı oldu. Bu başarısı sayesinde 300 eşek yükü değerli malla birlikte Yamlı savaşçıların eşliğindeAssuan’a döndü. Mısır’ın Yam ile olan ilişkisinde bu dönüm noktasıydı.

Harkuf’un güneye dördüncü seferinin, Merenre’nin ölümü ve II. Pepi’nin firavun oluşundan sonra gerçekleştiğini biliyoruz. Çünkü genç Firavun II. Pepi’nin Harkuf’a yazdığı günümüze ulaşmış bir mektubunda Batılıların Pigmeler diye çevirdiği halktan bahs ediliyor:“Hemen kuzeye yola çık ve huzuruma gel ve pigmeyi de yanında canlı ve sağlıklı olarak getir…Efendin Pigmeyi getirdiğin diğer tü hediyelerden daha çok arzu ediyor.”

Kaynak: Kaşifler ve İlk Gezginler Keşifler Atlası, Özel koleksiyon 2009, Atlas Keşif Kitaplığı

Gezginler Kulübü (www.gezginlerkulubu.org)

Check Also

Büyüleyici Bir Güzel: Yunnan

Yunnan, Çin’in hem coğrafi hem de etnik bakımdan en çeşitli bölgesi. Asya’da çok ender yerler …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir